Petrol
94.66
0.57%
Euro
18.2222
-0.10%
Dolar
17.9228
0.06%
Altın
1.021
-0.10%
Borsa
275
0.00%
Bitcoin
418.275
0.47%
29ºC
İstanbul
Çok bulutlu 29 C
  Kral Selman'ın halka dağıttığı ikramiye 32 milyar dolar

  Kral Selman'ın halka dağıttığı ikramiye 32 milyar dolar

  Suudi Arabistan'ın yeni kralı Selman'ın tahta çıkışını kutlamak için dağıttığı ikramiye 32 milyar doları buldu.
  • 21.02.2015 - 08:38

  Kral Selman ın halka dağıttığı ikramiye 32 milyar dolar #1

  Avrupalı liderler, Yunanistan’ın yeni hükümeti ile kemer sıkma paketini tartışırken, ABD yeniden bütçe görüşmeleri ile gerilirken, Suudi Arabistan’ın yeni Kralı Selman’nın tahta geçişini kutlamak üzere halka dağıttığı ikramiye 32 milyar doları buldu.

  "ARABİSTAN İÇİN PARTİ ZAMANI"

  Yatırım şirketi Ashmore Grubu’nun Riyad Direktörü John Sfakianakis, dağıtılan ikramiyeden dolayı Suudi halkının yeni Kralı’ndan oldukça memnun olduklarını belirterek, "Suudi Arabistan için tam bir parti zamanı. Dağıtılan para çok büyük miktarda bir nakit para. Örneğin Afrika’nın en büyük ekonomisi Nijerya’nın yıllık bütçesinden daha fazla" dedi.

  HARCAMALAR ARTTI

  Kral Selman’ın, askerler ve emekliler dahil tüm kamu çalışanlarına iki maaş ikramiye ile yurtiçi ve yurtdışındaki öğrencileri de kapsayan yardımlar sonucunda ülkedeki tüketicilerin cebinde fazladan bir nakit oluştu. Cebinde fazladan 2 maaş bulunan 5.5 milyonun üzerinde tüketicinin bu ay ve önümüzdeki aydan itibaren ülkedeki ticareti olumlu etkilemesi bekleniyor.

  PARALAR MÜCEVHERE GİDECEK

  Suudi Arabistan’da en azından bir süreliğini insan hakları ihlallerinin daha az konuşulacağını kaydeden Sfakianakis, "Kral’dan gelen paraların büyük oranda, yeni cep telefonu, çanta ve seyahat gibi alanlarda harcanması bekleniyor. Elbette varsa borçlar öncelikle kapatılacaktır. Ayrıca büyük bir kısmın mücevhere alacağını da belirtmek lazım. Tabi paranın ilk kez, ikinci ya da üçüncü kez evlenmek isteyenler için de bir fırsat yarattığını unutmamak lazım" dedi.

  Petrol zengini Suudi Arabistan’ın kraliyet ailesi, vatandaşına dağıttığı yüksek ikramiyeleri ile tanınıyor.

  BÜTÇEDE REKOR AÇIK

  Ancak Jadwa Investment Analisti Rakan Alsheikh, bu geleneği bozmayan yeni Kral Selman’ın, ikramiyeyi petrol fiyatlarının çok büyük bir düşüş yaşadığı dönemde dağıttığını hatırlatarak, "Bu durum gelirlerinin yüzde 90’ını petrolden gelen Suudi Arabistan’ın son düşüşten sonra gelirlerinin yüzde 20 azalması ve bunun sonucunda da 44.5 milyar dolar gibi rekor bir açık verebileceği öngörülüyor. Buna bir de dağıtılan ikramiyeler eklenirse açığın 67.2 milyar dolara çıkabileceği tahmin ediliyor" değerlendirmesinde bulundu. Ancak kimi Suudi Arabistanlı uzmanlar halka dağıtılan bu ikramiyenin Kral’a bağlılığı arttırdığını belirtiyor.

  İKRAMİYE SEVİNCİ SOSYAL MEDYADA

  İki maaş ikramiye alan Suudilerin sevinci sosyal medyaya da yansıdı. Sosyal medyada paylaşılan görsellerden birinde de kalabalık bir havaalanı görüntüsünün altına ‘İki maaş ikramiyeden sonra Suudi Arabistan’ın havaalanları’ yazıldı.

  Yeni Kral Obama'yı bırakıp namaza gitti İZLE


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir