Euro
15.3510
0.70%
Dolar
13.4955
0.53%
Altın
798.0630
0.29%
Borsa
2,051.42
0.46%
Bitcoin
571.729
0.62%
4ºC
İstanbul
Güneşli 4 C

  Kraliçe Elizabeth'ten Türk işadamına mükemmellik nişanı

  Yeşil Marmaris Turizm'in Başkanı ve İngiltere'nin Marmaris Fahri Konsolosu Tugay'a mükemmellik nişanı verildi.
  • 05.11.2012 - 23:51
  Kraliçe Elizabeth'ten Türk işadamına mükemmellik nişanı

  Kraliçe Elizabeth ten Türk işadamına mükemmellik nişanı #1

  Yeşil Marmaris Turizm A.Ş Başkanı ve İngiltere'nin Marmaris Fahri Konsolosu Ali Doğan Tugay, İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth tarafından Britanya İmparatorluğu Mükemmeliyet Nişanı ile ödüllendirildi.

  Ödül dolayısıyla Marmaris'in İçmeler beldesindeki Aqua Otel'de atama töreni yapıldı. Türk ve Britanya bayrakları ile Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Kraliçe Elizabeth'in fotoğraflarının asılı bulunduğu platformda yapılan törende, ilk olarak iki ülkenin marşları okundu. İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi David Reddaway, yaptığı konuşmada, Mükemmeliyet Nişanı'nın Birinci Dünya Savaşı sırasında Kral George tarafından verilmeye başlandığını söyledi.

  Günümüzde bu nişanın kendi faaliyet alanları içinde üstün katkılarda bulunan kişilere verildiğini belirten Reddaway, şöyle konuştu:

  ''Nişanı bugün takdim edeceğim Doğan Bey, Marmaris Fahri Konsolosu olarak Türk-Britanya ilişkililerini geliştirmede uzun yıllar yorulmaz çalışmaları oldu. Bu uzun dönemli işe ek olarak kendisi ve çalışma ekibi geçen sene İngiliz vatandaşlarının Libya'dan tahliyesi sırasında bağlantılarını kullanarak; hangi gemilerin İngiliz vatandaşlarına yardımcı olacağını tespiti, gemilerin seyirleri, kişilerin bu gemilere nasıl bineceklerine dair kayda değer bir görev üstlendi. Bu da insanların bu zor zamanda güvenle Libya'dan ayrılarak ailelerine kavuşabilmeleri için önemli bir yardım oldu.''

  Büyükelçi Reddaway, konuşmasının ardından İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth adına nişanın madalyonunu Tugay'ın yakasına taktı.

  Ali Doğan Tugay ise Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin, Libya olayları sırasında ''millet, din, ırk'' gibi farklılıkları gözetmeden yapmış olduğu insani hizmetlerin tüm dünyada takdirle karşılandığını hatırlattı ve böyle bir hizmetin içinde yer almaktan gurur duyduklarını ifade etti.

  Yönetim kurulu başkanı olduğu Marmaris Limanı'nda tahliyelerde verilen hizmetler sırasında insan üstü bir gayret göstererek kendileriyle çalışan Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'a teşekkür eden Tugay, ''Tüm operasyon sırasında Ankara'daki konutunda sabaha kadar uyumadan her saat başı gelişmeler hakkında bilgi alan ve devletin ciddiyetini ortaya koyan Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a, ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum'' diye konuştu.

  Törene katılan çok sayıda İngiliz ve Türk davetli daha sonra birlikte yemek yedi.


  Görüş Bildir