Petrol
94.95
-3.26%
Euro
18.2571
-0.78%
Dolar
17.9626
0.17%
Altın
1.027
-1.12%
Borsa
2857
-0.25%
Bitcoin
434.281
-0.94%
24ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 24 C

  Küba'ya Ortaköy Camii'nin bir benzeri inşa edilecek

  Ortaköy Camii'nin bir benzeri Küba'nın başkenti Havana'da inşa edilecek.
  • 14.04.2014 - 09:57
  Küba'ya Ortaköy Camii'nin bir benzeri inşa edilecek

  Küba ya Ortaköy Camii nin bir benzeri inşa edilecek #1

  Türkiye Diyanet Vakfı, İstanbul'daki Ortaköy Camii'nin benzerini Küba'nın başkenti Havana'da yapmak için çalışmalara başladı. Küba Din İşleri İdaresiyle görüşen vakıf yöneticileri, çalışmaları başlatmak için onay bekliyor. TDV Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Tutkun yaptığı açıklamada, yurt dışındaki Müslümanlara yönelik yardım çalışmalarının sürdüğünü belirtti.

  ÜLKEDE YAKLAŞIK 3 BİN 500 MÜSLÜMAN VAR

  Tutkun, Güney ve Orta Amerika'daki Müslümanlara yönelik de yardım faaliyetlerine önem verdiklerini ifade etti. Küba Din İşleri İdaresinin resmi davetlisi olarak Havana'da temaslarda bulunduklarını, ülkede yaklaşık 3 bin 500 Müslümanın olduğu bilgisini verdi. Ülkede bir caminin inşası için de yetkililerle görüştüklerini söyleyen Tutkun, Küba Din İşleri İdaresi yetkililerinin cami yapımı için 'Eski Havana' olarak adlandırılan bölge yakınlarındaki araziyi ayırdıklarını belirtti. Tutkun, 'Caminin yapımı için özelde Türkiye Diyanet Vakfı genelde ise Türkiye olarak talip olduğumuzu belirttik. Onlar da bundan büyük memnuniyet duyduklarını söylediler' diye konuştu.

  ''İNŞAATI BİR SENE İÇİNDE TAMAMLAMAYI PLANLIYORUZ''

  Konuya ilişkin Kübalı yetkililerin kararını beklediklerini dile getiren Tutkun, şunları kaydetti: "Eski Havana olarak adlandırılan bölgede barok mimarisi eserler ağırlıkta. İstanbul Beşiktaş'taki Ortaköy Camisi de barok mimarisinin en güzel örneklerinden. Eski Havana bölgesinin mimarisine uyabilecek yapısı var. Vakıflar Genel Müdürlüğünün uhdesindeki bu caminin rölövelerini çıkarttırıyoruz. Caminin inşaatını bir sene içinde de tamamlamayı planlıyoruz."

  ''YIL SONUNA KADAR BİTECEK''

  Haiti'deki Müslümanlar için çeşitli faaliyetlerde bulunduklarını dile getiren Tutkun, 'Orada yarım kalan bir okulun inşasını tamamladık' dedi. Okulun yanında bir cami inşası için başlattıkları çalışmalarda son aşamaya geldiklerini ifade eden Tutkun, 'Caminin yerine kadar her şey belli. Camimiz yıl sonuna kadar bitecek' dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir