Kudüslü Arap'ın İsrail'e isyanı

Kudüslü Arap'ın İsrail'e isyanı

Kudüs'te yaşayan İsrail vatandaşı Araplardan Azzam el-Afifi, Mescid-i Aksa'nın batı yakası girişindeki evini kendi elleriyle yıktı.

El-Afifi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 15 yıl önce yaptığı 50 metrekarelik evini kendi elleriyle yıkmak zorunda kaldığını söyledi.

İki yıl önce gelen Kudüs belediyesi yetkililerinin 7 kişilik ailesiyle yaşadığı evin yasalara aykırı olarak inşa edildiğini söylediklerini ifade eden El-Afifi, şöyle konuştu:

''Evin çatısını yıktılar. Ben de şehirde imkansızlıklar içinde bir ev kiraladım. Ama peşimi bırakmadılar. Evin yıkımıyla ilgili birkaç defa mahkemeye çağrıldım. 17 Mayıs'ta gerçekleşen son duruşmada, evin yıkılması ve yıkım masraflarını ödemem yönünde karar çıktı. Evimi yıkacaklar ve bunun için benden para istiyorlar. 'Yıkımda kullanılacak iş makinelerinin masrafı var' diyorlar. Ben de işgalci Kudüs Belediyesi'ne vergi vermemek için evimi kendi ellerimle yıktım.''

El-Afifi, polisten izin alarak kardeşlerinin yardımıyla çöp poşetlerine doldurduğu inşaat molozlarını kamyonetle atık alanına taşıdıklarını da sözlerine ekledi.