Euro
10.1196
-0.41%
Dolar
8.6195
-0.52%
Altın
488.62
-0.6%
Borsa
1.4
0.58%
Bitcoin
375.344
-4.93%
22ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 22 C

  Kutsal topraklardaki hacılar ilk cuma namazını kıldı

  Kutsal topraklardaki hacı olan yaklaşık 2 milyon Müslüman, ilk cuma namazını Mekke'de kıldı.
  • AA
  • 25.09.2015 - 18:03
  Kutsal topraklardaki hacılar ilk cuma namazını kıldı

  HACI

  On binlerce hacı, Arafat vakfesinin ardından ilk cumalarını Mescid-i Haram'da kılmak için sabahın ilk saatlerinde yollara düştü.

  MESCİDİN AVLUSU VE ÇEVRE SOKAKLARDA EDA ETTİ

  Mescid-i Haram'a giremeyen Müslümanlar ise cuma namazını mescidin avlusu ile çevre sokaklarda eda etti. Kabe imamı Halit El Gamidi, cuma hutbesine hac, kurban, Arafat, Müzdelife ve Mina hakkındaki ayet ve hadisleri okuyarak başladı.

  "FACİA KURALLARA UYMAYAN HACILAR YÜZÜNDEN YAŞANMIŞTIR"

  Hutbede, Mina'da yaşanan izdihamı değerlendiren Kabe İmamı Gamidi, Suudi Arabistan'ın bütün güvenlik teşkilatlarıyla ellerinden geleni yaptığını ifade ederek, ''Fakat hacılar talimatlara, uyarılara maalesef uymamıştır. Facia da kurallara uymayan bu hacılar yüzünden yaşanmıştır. Yoksa burası en hayırlı, en şerefli mekandır. Burayı koruma şerefini Suudi Arabistan ziyadesiyle yapıyor. Bu işin içinde siyasi bir kazanım yoktur. Emniyeti koruma açısından bütün önlemler alınmıştır'' dedi.

  Kutsal topraklardaki hacılar ilk cuma namazını kıldı #2

  "BİZ BU OLAYIN  HÜZNÜ İÇİNDEYİZ"

  ''Bazı insanlar bundan fitne çıkarmak istiyorlar'' iddiasında bulunan Kabe İmamı Hamit El Gamidi, hutbede şunları söyledi:

  ''Biz bu olayın hüznü içindeyiz. Yüz binlerce hacıya hizmet ediyoruz. Allah bize hacılara hizmeti kolaylaştırsın. Biz Allah'ın takdirine kızmıyoruz, kızamayız hiçbir şekilde, karşı da çıkmıyoruz. On binlerce kişi hacılara hizmet için ellerinden gelen gayreti gösteriyor. Onların sıkıntıları gidermek için talimatlar, korunaklar hazırlıyorlar, aç olanı yediriyor, giyeceği olmayana giyecek veriyorlar. Ellerinden geleni çabayı gösteriyorlar.''


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir