Euro
9.5547
0.4%
Dolar
7.8775
0.2%
Altın
466.15
0.87%
Borsa
1.322
-0.26%
Bitcoin
150.501
0.74%
12ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 12 C

  Kuzey Kore ABD ve BM'yi tedirgin ediyor

  Yeni füze denemesi yapacak olan Kuzey Kore'ye BM ve ABD'den uyarı geldi.
  • 04.12.2012 - 11:12
  Kuzey Kore ABD ve BM'yi tedirgin ediyor

  Kuzey Kore ABD ve BM yi tedirgin ediyor #1

  Kuzey Kore yönetiminin, bu ayın ortalarında gerçekleştirmeyi planladığı uzun menzilli füze denemesini, geçen yıl 17 Aralık'ta yaşamını yitiren eski Devlet Başkanı Kim Jong-il'in birinci ölüm yıldönümüne denk getirebileceği belirtiliyor.

  DENEME 17 ARALIK'TA YAPILACAK

  Pyongyang yönetimi, geçen haftaki açıklamasında denemenin 10-22 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirileceğini duyurmuştu ancak analistler, bundan önceki denemelerini de önemli tarihlere denk getiren Kuzey Kore'nin denemeyi hava şartları elverişli olursa 17 Aralık'ta yapabileceğini öngörüyor. Kuzey Kore'nin bir önceki füze denemesi de, Devlet Başkanı Kim Jong-un'un dedesi Kim Il-sung'un 100'üncü yıldönümünden 2 gün önce gerçekleştirilmişti.

  UÇUŞ GÜZERGÂHLARI DEĞİŞTİRİLDİ

  Bu arada Güney Kore, Pyongyang'ın füze denemesinin kazalara yol açmasını engellemek için Kore Havayolları'nın Sarıdeniz üzerindeki 6 uçuş güzergâhını değiştirdi.

  BM VE ABD KAYGILI

  BM'den yapılan açıklamada, Ban'ın, Kuzey Kore'ye füze denemesini yeniden düşünmesi ve ona bağlı tüm faaliyetlerini askıya alması çağrısında bulunduğu ifade edildi.

  ABD Başkanı Barack Obama, daha önce Kuzey Kore'yi sert bir dille eleştirmiş, Kuzey Kore'nin nükleer silah ve balistik füze elde etmesini Asya ve dünya güvenliği açısından tehdit olarak gördüğünü açıklamıştı.

  NİSAN AYINDAKİ DENEME BAŞARISIZ OLMUŞTU

  BM de Japonya ve Güney Kore yönetimi uzun menzilli füze denemesini kınamış ve Kuzey Kore'nin füze denemesinin bölge güvenliği için tehdit oluşturduğunu belirtmişti.

  Ülke, Nisan ayında da uzun menzilli füze denemesi yapmış, ancak başarısız olmuştu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir