Petrol
113.19
2.85%
Euro
17.8272
-2.47%
Dolar
16.8844
-2.70%
Altın
992.35
-2.31%
Borsa
2554
0.43%
Bitcoin
360.319
-2.10%
21ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 21 C

  Kuzey Kore ABD'yi haritadan silmekle tehdit etti

  ABD'nin sert eleştirilerine maruz kalan Kuzey Kore, "ABD'yi tek seferde haritadan silecek" hidrojen bombası geliştirdiğini iddia etti.
  • Ajanslar
  • 14.01.2016 - 14:54
  Kuzey Kore ABD'yi haritadan silmekle tehdit etti

  Kuzey Kore ABD yi haritadan silmekle tehdit etti #1

  Kuzey Kore yönetiminin yanı sıra ülkenin resmi haber ajansı KCNA da ordunun tam donanımlı küçültülmüş hidrojen bombası geliştirdiğini ve 'ABD'yi tek seferde yok edecek' güce sahip olduğunu ileri sürdü.

  DAHA ÖNCE DE TEHDİT ETMİŞTİ

  Kuzey Kore daha önce de ABD'yi defalarca tehdit etmişti. Ancak bu defa ki tehdit nükleer deneme sonrası ABD'nin BM Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) Kuzey Kore'ye karşı adım atmasına denk geldi. Washington, nükleer denemelerin tamamen önüne geçecek diplomatik adımlar atılması için BM Güvenlik Konseyi'ne başvurdu.

  Kuzey Kore yönetimi son yıllarda ülkesine yönelik yaptırımlar nedeniyle, nükleer füze ve denizaltından fırlatılan balistik füze denemelerinde uluslararası denetimlere izin vermiyor.

  BM GÜVENLİK KONSEYİNİN GÜNDEMİ

  BM Güvenlik Konseyi'nde bu hafta konuyu gündemine alan Batılı ülkelerin görüşmeleri sonuçlandırması bekleniyor. Görüşmeler sonucunda, Kuzey Kore'nin silahsızlanması ve uluslararası sistemle diyaloğun devam etmesi amaçlanırken, Pyonyang yönetimi ise 2008'den beri bu taleplere sıcak bakmıyor.

  ANALİSTLER FARKLI DÜŞÜNÜYOR

  Pyongyang'ın 6 Ocak'ta 'hidrojen bombası denedik' açıklamasına rağmen uluslararası analistler farklı düşünüyor. Geçtiğimiz hafta boyunca çok sayıda uluslararası organizasyon, denemenin yapıldığına dair şüpheleri olduğunu açıklamıştı. Kuzey Kore 6 Ocak'ta hidrojen bombası denemesi yaptığını ve başarılı olduğunu açıklamıştı. Açıklama öncesinde de denemenin yapıldığı ileri sürülen Punggye-ri bölgesinde 5.1 büyüklüğünde deprem kaydedilmişti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir