Euro
9.0344
0.13%
Dolar
7.4188
0.11%
Altın
443.4
0.36%
Borsa
1.542
-0.59%
Bitcoin
237.995
0.31%
11ºC
İstanbul
Çok bulutlu 11 C
  Lavrov ABD'nin planlarını anlattı

  Lavrov ABD'nin planlarını anlattı

  Rusya, Türkiye'nin "ABD Suriye'yi bölmek için hareket ediyor" sözüne geldi. Dışişleri Bakanı Lavrov, ABD'nin Fırat'ın doğusunda sözde bir devlet kurmaya çalıştığını söyledi.
  • AA
  • 13.10.2018 - 01:13
  • Güncelleme : 13.10.2018 - 09:32

  RT France televizyonunun, Paris Match dergisinin ve Le Figaro gazetesinin sorularını yanıtlayan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD'nin Suriye'deki müttefikleri üzerinden Fırat'ın doğusundaki toprakları sözde devlet kurmak amacıyla kullanmaya çalıştığını belirtti.

  "ABD, KÜRTLER ÜZERİNDEN DEVLET KURMA AMACINDA"

  Sputnik'in haberine göre Lavrov, "İdlib'in Suriye'deki son sorunlu bölge olduğu konusundaki düşüncenize katılamayacağım. Orada Fırat'ın doğusunda, kesinlikle kabul edilemeyecek şeylerin olup bittiği muazzam büyüklükte topraklar var. ABD bu toprakları Suriyeli müttefikleri, herkesten önce Kürtler üzerinden orada bir sözde devlet kurmak amacıyla kullanmaya çalışıyor. Bu topraklarda ABD kesinlikle yasal olmayan yollardan bir sözde devlet kurmaya ve orada kendi himayesindeki kişiler için normal yaşam şartları oluşturmak için her şeyi yapmaya çalışıyor" diye konuştu.

  Lavrov, Amerikalıların ayrıca Suriye'deki meşru makamların alternatifi olacak makamları kurmaya çalıştıklarını, sığınmacıların geri dönmesi ve yerleştirilmesi sürecine aktif bir şekilde yardım ettiğini kaydetti.

  "NE ABD, NE FRANSA, SURİYE'DE BARIŞ İSTEMİYOR"

  "Tüm bunlar, meşru Suriye hükümetinin kontrolünde olan topraklarda ne ABD'nin, ne Fransa'nın, ne de diğer Batılı devletlerin güvenilir bir siyasi süreç başlamadıkça sığınmacıların geri dönmesi için gerekli şartları oluşturmak istemediği halde yapılıyor" diyen Rus diplomat, "ABD ve yerli müttefiklerinin kontrol ettikleri Fırat'ın doğusunda güvenilir bir siyasi sürecin başlaması neden beklenmemeli?" sorusunu sordu.

  "ABD, BÖLGEDEKİ SORUNU SICAK TUTMAYA ÇALIŞIYOR"

  ABD'nin bu topraklarda bir tür yeni devletin prototipini oluşturacak bir alan kurmaya çalıştığını ya da bunun ‘Irak Kürt yönetimiyle tekrar tehlikeli bir oyun olacağını' söyleyen Lavrov, "ABD'nin bu bölgedeki durumu, hiç kimsenin rahatlayamaması için sıcak tutmaya çalıştıkları olasılığını dışlamıyorum. Böylesine bulanık sularda elbette ki istedikleri balığı tutmak çok daha kolay. Bu tür şeyler asla iyi sonuçlar getirmez" dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir