Euro
9.3516
-0.39%
Dolar
7.8137
-0.74%
Altın
449.33
-1.9%
Borsa
1.329
-1.02%
Bitcoin
134.071
-1.05%
4ºC
İstanbul
Açık 4 C
  Lavrov: Esad'ın gitmeye niyeti yok

  Lavrov: Esad'ın gitmeye niyeti yok

  Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov,Beşar Esad'ın gitmeye niyetinin olmadığını açıkladı
  • 30.12.2012 - 08:21

  Lavrov: Esad ın gitmeye niyeti yok #1

  Moskova'da Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El Ahdar El İbrahimi'yi ağırlayan Lavrov, "Esad gizli ve açık olarak bu konuyu defalarca dile getirdi. Gitmeyi düşünmüyor, görevinde kalacak. Muhalifler, onun gidişini şart olarak öne sürmeyi artık bırakmalı" dedi.

  DEĞİŞİM SİYASİ YOLDAN OLMALI

  Suriye'deki iç savaşın giderek tırmandığını kaydeden Bakan Lavrov, değişimin mutlaka siyasal yoldan olması gerektiğini vurguladı. Suriye Ulusal Koalisyonu'nun Moskova'da müzakere fikrini reddetmesinin çıkmaz sokak olduğunu da savunan Lavrov, "Özür dilememizi istemelerine de şaşırdım" ifadelerini kullandı. Suriye Ulusal Koalisyonu Başkanı Muaz El Hatib, Rusya'nın Suriye'nin iç işlerine karıştığını belirterek, Moskova'nın Suriye halkından özür dilemesi gerektiğini söylemişti. El Ahdar El İbrahimi de, Suriye'de yaşanan iç savaşın her geçen gün daha fazla mezhepsel karakter arz ettiği uyarısında bulunarak, "Eğer kaos ve politik süreç gibi iki alternatifimiz kaldıysa, hep birlikte politik alternatif konusuna yoğunlaşmalıyız" dedi. Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi de, Esad rejiminin Suriye'nin geleceğinde yerinin olmadığını kaydetti.

  LAVROV'DAN EL HATİB'E ELEŞTİRİ

  Lavrov, Suriye Ulusal Koalisyonu Başkanı Muaz El Hatib'in tecrübesiz bir lider olduğunu belirtti. Lavrov "Eğer siyasetçi olmak istiyorsa, herkesle diyalog kurmalı" dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir