Euro
10.1317
-0.29%
Dolar
8.6348
-0.35%
Altın
488.6
-0.61%
Borsa
1.402
0.72%
Bitcoin
373.017
-6.37%
21ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 21 C

  Lavrov: Türkiye'den cevap bekliyoruz

  Rus Dışişleri Bakanı Lavrov : "Kargo uluslararası hukuku ihlal etmiyor, Türkiye'den cevap bekliyoruz"
  • 13.10.2012 - 00:08
  Lavrov: Türkiye'den cevap bekliyoruz

  Lavrov: Türkiye den cevap bekliyoruz #1

  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye'nin indirdiği Suriye Havayolları'na ait uçakta kargo içeriği ve belgeler açısından uluslararası hukuku ihlal eden herhangi bir durum olmadığını söyledi. Bakan, Türkiye'den büyükelçilik görevlilerinin Rus vatandaşlarına ulaşmasına neden engel olunduğu ile ilgili açıklama beklediklerini yineledi.

  "ELEKTRO TEKNİK MALZEMELER VARDI"

  Suriye uçağı ile ilgili bir kısım spekülasyonlar olduğunu, kendilerinin gizli herhangi bir durumlarının olmadığını ifade eden Lavrov, "Biz uçakta herhangi bir mühimmat olmadığını teyit ediyoruz. Uçakta bir kısım radar istasyonu ile ilgili elektro-teknik malzemeler vardı. Bu elementler çift amaçlı kullanılabiliyor. Herhangi bir uluslar arası konvansiyon bunu yasaklamıyor." dedi.

  "MALZEMELER KURALLARA UYGUN"

  "Taşınan malzemeler kurallara tamamıyla uygun" açıklamasında bulunan Rusya Dışişleri Bakanı, "Bu tür kargoların sivil uçaklarla taşınması alışılmış bir uygulama. Suriye uçağı Türk hava sahasına girmeden önce rotasını değiştirmesi ya da Ankara'ya inmesi konusunda Türk makamları uyarmış. Pilot da uçakta yasal olmayan bir şey olmadığını bildiği için inmeyi tercih etmiş" dedi.

  "NEDEN VATANDAŞLARIMIZ ELÇİLİKLE GÖRÜŞTÜRÜLMEDİ"

  "Edindiğimiz bilgilere göre alıcı tarafın kargonun –kendi malı olduğunu için – kendisine ulaştırılmasını talep edecek." değerlendirmesinde bulunan Rus Bakan, "Biz de Türkiye'den resmi bir açıklama bekliyoruz. Neden uçakta bulunan Rusya vatandaşı yolcular neden Rusya Ankara Büyükelçiliği çalışanları ile görüştürülmedi?" sorusunu yöneltti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir