Euro
10.3158
-0.03%
Dolar
8.8212
0.04%
Altın
496.41
0.04%
Borsa
1.392
0%
Bitcoin
377.928
-3.52%
17ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 17 C

  Letonya Başbakan'ı istifa etti: Sorumluluk benim

  Letonya'da geçtiğimiz gün bir binanın çatısı çökmüş 54 kişi ölmüştü; sorumluluğu Başbakan üstlendi.
  • 27.11.2013 - 16:32
  Letonya Başbakan'ı istifa etti: Sorumluluk benim

  Letonya Başbakan ı istifa etti: Sorumluluk benim #1

  Letonya Başbakanı Valdis Dombrovskis, geçen hafta başkent Riga'da bir süpermarketin çatısının çökmesi sonucu yaşanan facianın siyasi sorumluluğunu üstlenerek istifa ettiğini açıkladı.

  Sovyetler Birliği'nden 1991'de bağımsızlığını elde etmesinin ardından Letonya'da meydana gelen en büyük felaket olarak kabul edilen kazada 54 kişi ölmüş, 40 kişi yaralanmıştı.

  YOLSUZLUK DA NEDENLER ARASINDA

  Polis felaketin nedenini belirlemek amacıyla geçen hafta cezai soruşturma başlatırken, gözlemciler olayın süpermarketin yaklaşık 500 metrekarelik çimle kaplı çatısına inşa edilen kış bahçesi nedeniyle meydana geldiğinin sanıldığını dile getirmişti. Hatalı tasarım, standart dışı yapı malzemelerinin kullanılması ve yolsuzluk da felaketin yaşanmasına neden olabilecek başlıca faktörler arasında sayılmıştı.

  Letonya'nın eski başbakanlarından Ivars Godmanis'in istifa ederek görevinden ayrılması üzerine, dönemin Letonya Cumhurbaşkanı Valdis Zatlers tarafından 26 Şubat 2009'da başbakanlığa getirilen 42 yaşındaki Dombrovskis, ülkenin en uzun süre iş başında kalan başbakanıydı.

  LETONYA'YI İSTİFADAN KURTARDI

  Dombrovskis, Letonya'nın büyük bir ekonomik durgunluğa sürüklendiği dönemde iş başına gelmesinin ardından büyük bütçe kesintileri ve vergi artırımlarının hayata geçirilmesinin yanı sıra Uluslararası Para Fonu IMF'nin de aralarında bulunduğu uluslararası kuruluşlar tarafından istenen sert yapısal reformların yerine getirilmesiyle görevlendirilmişti.

  Göreve geldiği, ülkede son derece güç ekonomik şartların yaşandığı 2009 yılının ardından, iki defa daha yeniden başbakanlığa getirilen Dombrovskis, Letonya'nın iflasa sürüklenmesinin önlenmesinde en büyük payı olan kişi olarak kabul ediliyordu. Yaşadığı zor günleri atlatarak son iki yıl içinde AB'nin en hızlı büyüyen ülkesi olan Letonya, 1 Ocak'ta 18. üye ülke olarak Avro Bölgesi'ne dahil olacak.

  Dombrovskis'in istifasını vermesinin ardından, Letonya Cumhurbaşkanı Andris Berzins'in önünde, istifayı reddetme veya yeni kabineyi oluşturacak bir başbakan vekili görevlendirme seçenekleri bulunuyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir