Euro
9.3931
0.44%
Dolar
7.8473
0.43%
Altın
449.61
0.01%
Borsa
1.329
-1.02%
Bitcoin
143.717
3.95%
11ºC
İstanbul
Çok bulutlu 11 C

  Libya eski rejimin izlerini silmeye çalışıyor

  Libya'da eski rejimde görev alanlar siyasi görevlerden uzaklaştırılacak.
  • 25.12.2012 - 22:03
  Libya eski rejimin izlerini silmeye çalışıyor

  Libya eski rejimin izlerini silmeye çalışıyor #1

  Libya Müslüman Kardeşler örgütüne yakınlığıyla bilinen, Adalet ve İnşa Partisi Genel Başkanı Muhammed Savvan, ''Biz bu kanunun çıkartılarak hayata geçirilmesini istiyoruz. Çünkü ülkenin geri bırakılması üzerine kurulu Kaddafi rejimi içinde iş yapmayı öğrenenlerin, yeni Libya'nın inşasına katkı sunması mümkün değildir'' dedi.

  Söz konusu kanunla Kaddafi dönemi siyasi anlayışını tarihe gömmek istediklerini belirten Savvan, kanun kapsamında ''kurunun yanında yaşın da yanabileceğini'' ancak Libya halkının bu kimseleri unutmayarak hayırla anımsayacağını söyledi.

  Libya resmi televizyonundan canlı yayınlanan Milli Genel Kongre (MGK) oturumunda, kanunun ilkesel olarak oy çokluğuyla kabul edildiği, ayrıntılarının görüşülmesi için ilgili komisyonlara sevk edildiği duyuruldu.

  Kanunun tartışıldığı meclis oturumlarında söz alan milletvekillerinin açık bir biçimde, böyle bir kanunun birtakım siyasi kesimler tarafından muhaliflerin tasfiye aracına dönüştürülmek isteneceğini dile getirdiği, bu nedenle kanunun çok hassas bir şekilde ilgili komisyonlarca tartışılması gerektiğini ifade ettiği gözlemlendi.

  Kanunun tartışılacağı meclis oturumun açılış konuşmasında Milli Genel Kongre (MGK) Başkanı Muhammed el-Mugaryef, ''Bu gün MGK tarihi bir oturuma ev sahipliği yapacak. Bütün Libya halkı bu oturumdan çıkacak sonucu merakla bekliyor'' demişti.

  Oy çokluğu ile kabul edilen ''Siyasetten Men Kanunu''nun ayrıntıları ilgili komisyonlarda tartışıldıktan sonra ortaya çıkacak olan taslak, yeniden MGK'nın onayına sunulacak.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir