Euro
11.1413
1.04%
Dolar
9.5337
0.57%
Altın
551.37
0.62%
Borsa
1.522
0.18%
Bitcoin
579.001
3.02%
13ºC
İstanbul
Çok bulutlu 13 C

  Libya: Paralı askerleri çıkartmak zorunluluk oldu

  Libya ordusu, petrol sahalarını kontrol altına alan paralı askerlerin ülkeden çıkartılmasının zorunluluk haline geldiğini belirtti.
  • AA
  • 28.06.2020 - 01:19
  • Güncelleme : 28.06.2020 - 01:19
  Libya: Paralı askerleri çıkartmak zorunluluk oldu

  Türkiye'nin desteğiyle, Hafter'e karşı büyük başarı gösteren Libya Ordusu, Trablus'un doğusuna püskürttüğü paralı askerlerin Sirte ve El-Cufra'da petrol sahalarını ele geçirmesiyle, Libya Ordu Sözcüsü Albay Muhammed Kununu yazılı açıklamada bulundu.

  Kununu, Libya ordusu tarafından yürütülen Öfke Volkanı Operasyonu basın birimi tarafından yayımlanan yazılı açıklamasında, "Başkent Trablus'tan ve Terhune'den çıkarılan suç unsurları ve Rus paralı askerlerinin odak noktası haline gelen Sirte, ülkemizde barış ve güvenlik bakımından en tehlikeli yer haline geldi." ifadesini kullandı.

  Libya: Paralı askerleri çıkartmak zorunluluk oldu #1

  "BARIŞ YAPARAK YA DA SİLAH GÜCÜYLE BU KENTLERİ KURTARMAYA KARARLIYIZ"

  Wagner paralı askerlerinin, Cufra üssü ve havaalanını güneydeki petrol sahalarını kontrol altına almak için bir komuta merkezine dönüştürdüğünü aktaran Kununu, "Sirte ve Cufra'nın, Rus paralı askerlerinden ve suç unsurlarından temizlenmesi her zamankinden daha zorunlu hale geldi. Barış yaparak ya da silah gücüyle bu kentleri kurtarmaya kararlıyız." dedi

  İsmini vermediği Arap ve yabancı ülkeleri, söz konusu paralı askerleri desteklemekle ve bulundukları mekanları "kırmızı çizgi" olarak niteleyerek onları korumakla suçlayan Kununu, "Paralı askerlerin Sirte ve Cufra'yı işgal ettiği ve Libyalıların ekmek kapısı olan petrol sahalarını ele geçirdikleri bir zamanda ateşkesten bahsedilmesi kabul edilemez." değerlendirmesinde bulundu.

  Libya: Paralı askerleri çıkartmak zorunluluk oldu #2

  ŞERARA PETROL SAHASI'NA RUS ASKERLERİNİN GİRDİĞİ DUYURULMUŞTU

  Libya Ulusal Petrol Kurumu, cuma günü yaptığı açıklamada, ülkenin güneyindeki yüksek kapasiteye sahip ancak üretimin durmuş vaziyette olduğu Şerara Petrol Sahası'na Rus ve diğer uyruklardan yabancı paralı askerlerin girdiğini duyurmuştu.

  Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, 20 Haziran'da Libya sınırı yakınlarındaki Hava Kuvvetleri birliklerini ziyareti sırasında, "Mısır ordusunun, gerek duyulması halinde ülke sınırları dışında askeri bir görevde bulunabileceği" mesajını vermişti.

  Libya'daki kabileleri ve aşiretleri eğitip silahlandıracaklarını belirten Sisi, "Sirte ve Cufra kırmızı çizgidir. Libya'yı Libyalılardan başkası savunmayacaktır. Yardım etmeye ve destek vermeye hazırız. Sınırlarımız içinde veya gerekirse sınırlarımızın dışında herhangi bir görevi yerine getirmek için hazırlıklı olun." demişti.

  Libya: Paralı askerleri çıkartmak zorunluluk oldu #3

  Libya: Paralı askerleri çıkartmak zorunluluk oldu #4

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir