Libya'da başbakanlık binasına saldırı

Libya'da başbakanlık binasına saldırı

Libya'nın başkenti Trablus'ta paralarının ödenmesini talep eden eski muhaliflerin başbakanlık binasına düzenledikleri saldırıda 1 kişinin öldüğü, 4 kişinin yaralandığı bildirildi.

Başbakanlık Sözcüsü Nasır El Mana, öğle saatlerinde meydana gelen olayın, sayıları 200'ü bulan eski silahlı muhaliflerin ağır silahlarla donatılmış araçlarla başbakanlık binasının önünde gösteri yapmalarından sonra yaşandığını söyledi.

Nasır El Mana'nın, gazetecilere olayın ayrıntılarını aktarmak üzere basın toplantısı düzenlediği salonun hemen dışında, ağır silahlarla iki kez daha ateş açıldı. Kurşunların binaya isabet etmesi sonucu üst katlardaki camların kırıldığı duyuldu. Paralarının ödenmesini talep eden silahlı eski muhaliflerin başbakanlık binasının çevresinden ayrılmadığı öğrenildi. Bina civarında İçişleri Bakanlığı'na bağlı birliklerin yoğun güvenlik önlemi aldığı gözlendi.

Gün boyu devam eden olaylar sırasında ise Başbakan Abdürrahim El Kib'in binada bulunmadığı belirtildi. Bina civarındaki tüm yollar kapatılırken, başbakanlıkta çalışanların da binadan tahliye ettirildiği bildirildi.

Başbakanlık Sözcüsü Mana, eski muhaliflerin bina önüne gelerek kendilerine maaş ödemesi yapılması talebinde bulunduklarını söyledi.

Ödeme yöntemiyle ilgili silahlı eski muhaliflere bilgi aktardıklarını aktaran Mana, söyledikleri her şeyin reddedildiğini ve silahlı kişilerin binaya girerek ateş açtığını kaydetti.

Açılan ateş sonucu, Başbakanlık korumalarından birinin hayatını kaybettiği, 3 güvenlik görevlisi ile saldırıyı düzenleyen silahlı gruptan bir kişinin yaralandığı belirtildi.

Kaddafi güçleriyle savaşarak 42 yıllık rejimin devrilmesini sağlayan silahlı eski muhaliflere daha önce yapılan ödeme, yolsuzluk yapıldığının ortaya çıkması üzerine durdurulmuştu. Libya geçici hükümeti, ödemelerin yapılması için yeni bir mekanizma üzerinde çalışıldığını, ödemelerin banka hesapları aracılığıyla yapılmasının planlandığını belirtiyor.

Hükümet sözcüsü Nasır El Mana, hükümetin ödeme yapmayı reddetmediğini ancak yeni yöntem üzerinde çalışıldığını belirterek, ''Özgürlük, kaos yaratmak değildir. Silah ve güç kullanarak bir yere varılamayacağını herkesin anlaması gerekir'' dedi.

Hükümetin sorunları çözmek için çabaladığını ifade eden Mana, ''Herkesten sabırlı olmasını istiyorum. Bu tür olaylara daha fazla izin veremeyiz. Bu kişilerin Libya için savaştıklarını ve iyi niyetli olduklarını biliyoruz ama bu tür olayların devletin onuruna zarar verdiğini herkes anlamalı'' diye konuştu.

Libya'da, Ulusal Geçiş Konseyi (UGK) tarafından kasım ayında işbaşına getirilen geçici hükümet, henüz ülke genelinde silahları toplayabilmiş değil. Kaddafi güçleriyle savaşan gruplardan silahlarını teslim etmelerini isteyen hükümet, bu kişilerin Savunma Bakanlığı ya da İçişleri Bakanlığı bünyesinde istihdam edilebilmeleri için hazırlanan projeler üzerinde çalışıyor.