Euro
11.3655
1.55%
Dolar
9.7342
1.37%
Altın
562.05
1.53%
Borsa
1.48
0%
Bitcoin
601.457
2.29%
11ºC
İstanbul
Çok bulutlu 11 C
  Libya'da caddeye Kanuni Sultan Süleyman'ın adı verildi

  Libya'da caddeye Kanuni Sultan Süleyman'ın adı verildi

  Tacura Belediye Başkanı Atıyye, Kanuni Sultan Süleyman'ın Trablus halkına yardım için ordu gönderdiğini söyledi. Riyad'da ise Kanuni'nin ismi kaldırıldı.
  • AA
  • 15.06.2020 - 12:10
  • Güncelleme : 15.06.2020 - 18:10

  Kanuni Sultan Süleyman'ın adı, Libya'da bir caddeye verildi.

  Tacura Belediye Başkanı Hüseyin bin Atıyye, başkent Trablus'un doğusundaki Tacura kentinin en önemli caddesinin "Kanuni Sultan Süleyman" olarak değiştirilmesiyle ilgili konuştu.

  Atıyye, "Tacura kentinde Hamidiye bölgesindeki Deniz Feneri'nden başlayan İspanyol Adası adıyla bilinen bölgeye kadar uzanan caddeye Kanuni Sultan Süleyman'ın adının verilmesine karar verilmiştir." ifadesi yer aldı.

  KANUNİ, ORDU GÖNDERDİ

  İsimlendirmenin Tacura Belediyesi tarafından resmi kararla alındığını belirten Atıyye, sebebinin Trablus halkına yardım için Kanuni Sultan Süleyman'ın ordu göndermesinin ardından kentin 1551'de kurtarılması olduğunu açıkladı.

  Libya da caddeye Kanuni Sultan Süleyman ın adı verildi #1

  (Murad Ağa Camii)

  TRABLUS GERİ ALINDI

  Atıyye, Kanuni Sultan Süleyman'ın gönderdiği ordunun Tacura kentinde konuşlanan İspanyol ordusuna karşı, kente Hamidiye bölgesinden girdikten sonra halkı örgütleyerek İspanyollara karşı savaştığını ve Trablus'u onların elinden aldıklarını hatırlattı.

  Osmanlı ordusunun başında Hadım Murad Ağa'nın olduğunu kaydeden Atıyye, kentte onun adına bir caminin de bulunduğunu kaydetti.

  SUUDİ ARABİSTAN, KANUNİ'NİN ADINI KALDIRDI

  Suudi Arabistan'da ise Libya'da yaşananların tersi bir harekete imza atıldı. Başkent Riyad'da, Osmanlı padişahlarından Kanuni Sultan Süleyman'ın adını taşıyan caddenin tabelası kaldırıldı. Tabelanın yere atıldığı görüntüler, sosyal medyada büyük tepki topladı.

  Suud, Kanuni'nin adını taşıyan sokağın adını değişti

  Libya da caddeye Kanuni Sultan Süleyman ın adı verildi #2

  Libya da caddeye Kanuni Sultan Süleyman ın adı verildi #3

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir