Euro
15.5359
0.17%
Dolar
13.7413
0.57%
Altın
784.45
0.69%
Borsa
1.91
1.61%
Bitcoin
781.789
0.87%
16ºC
İstanbul
Hafif yağmur 16 C

  Libya'da Hafter'den DEAŞ yöntemiyle tuzak

  Hafter'e bağlı milisler bırakmak zorunda kaldıkları bölgelerden ayrılırken evlere el yapımı patlayıcı tuzaklıyor.
  • AA
  • 30.05.2020 - 11:31
  Libya'da Hafter'den DEAŞ yöntemiyle tuzak

  Darbeci Hafter, Türkiye'nin de desteklediği Libya ordusunun operasyonlarıyla alan kaybetmeye devam ediyor.

  Libya'da hükümet tarafından başlatılan "Barış Fırtınası" operasyonu nedeniyle çekilmek zorunda kalan Hafter'e bağlı milisler, bırakmak zorunda kaldıkları bölgelerden ayrılırken evlere el yapımı patlayıcı tuzaklıyor.

  Ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin darbeci lideri Hafter'e bağlı milislerin çok sayıda sivilin ölmesine neden olan patlayıcılardan binlercesini Trablus'un güneyinde yerleştirdiği belirtilirken güvenlik uzmanları, bu yöntemin terör örgütü DEAŞ tarafından uygulandığına da dikkati çekiyor.

  MAYIN VE EL YAPIMI PATLAYICILAR TUZAKLIYORLAR

  Daha önce hastanelerden pazar yerlerine kadar birçok sivil hedefi vurmaktan çekinmeyen, masum halkı katleden Hafter'e bağlı milisler alçak saldırılarına çekilirken de devam ediyor.

  Milisler, bırakmak zorunda kaldıkları bölgelerden ayrılırken yıkıntıların arasına veya evlere mayın ve el yapımı patlayıcılar tuzaklıyor. Patlayıcılar da evlerine dönecek siviller için büyük tehdit oluşturuyor.

  Libya da Hafter den DEAŞ yöntemiyle tuzak #1

  SİVİLLERİN EVLERİNE EYP

  Libya Hükümeti yetkilileri, şu ana kadar büyük bölümü bölge halkının evlerine yerleştirilmiş 280'i EYP olmak üzere 600’den fazla patlayıcı düzeneğinin tespit edildiğini açıkladı.

  Bölgeye sivillerin girişinin yasaklanmasına rağmen, evlerini kontrol etmek için gelen çok sayıda sivilin de söz konusu patlayıcılar nedeniyle hayatını kaybettiği bildirildi.

  Libya'da Hafter'den DEAŞ yöntemiyle tuzak VİDEO

  DEAŞ TAKTİĞİ

  Yetkililer, Trablus güneyinde Hafter'e bağlı milisler tarafından binlerce mayın, EYP'nin tuzaklandığı değerlendirmesinde bulunuyor. Güvenlik uzmanları ise söz konusu taktiklerin DEAŞ terör örgütü tarafından da kullanıldığını hatırlatıyor.

  Bu arada söz konusu bölgelerde mayın ve patlayıcı temizleme faaliyetlerine devam eden Libya ordusundan bu süreçte 21 askerin hayatını kaybettiği, 18 askerin yaralandığı öğrenildi.

  Libya da Hafter den DEAŞ yöntemiyle tuzak #2

  BM TARAFINDAN DA TESPİT EDİLDİ

  Sivil halkı hedef alan mayın ve patlayıcıların Birleşmiş Milletler (BM) tarafından da tespit edilmesi dikkati çekiyor.

  BM Libya Destek Misyonu, 25 Mayıs'ta Trablus'ta Ayn Zara ve Selahaddin bölgelerinde yerleştirilen EYP'ler neticesinde ölen ve yaralanan siviller olması nedeniyle Hafter'e bağlı milisleri kınarken, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres de 27 Mayıs'ta, geri çekildiği bölgelerde sivillere zarar veren EYP'ler döşenmesi nedeniyle Hafter'i kınamıştı.

  Libya da Hafter den DEAŞ yöntemiyle tuzak #3

  BM'DEN "KAYGILIYIZ" AÇIKLAMASI

  Bununla birlikte BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), BM Mayın Harekat Merkezi (UNMAS) ve Libya Mayın Harekat Merkezi (LibMAC), başkent Trablus’un güneyindeki Ayn Zara ve Selahaddin bölgelerindeki sivillerin el yapımı patlayıcılarla yaralandığı ve öldüğüne ilişkin haberlerden kaygı duyduklarını açıklamıştı.

  Libya da Hafter den DEAŞ yöntemiyle tuzak #4

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir