Euro
10.7467
0.69%
Dolar
9.2611
0.91%
Altın
526.09
-0.78%
Borsa
1.41
-0.16%
Bitcoin
561.477
-1.35%
17ºC
İstanbul
Hafif yağmur 17 C

  Libya'da Hafter'in kaçtığı Terhune'de yeni toplu mezarlar

  Libya ordusu, ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'e bağlı milislerin işgalinden kurtarılan Terhune kenti ve çevresinde 3 toplu mezar daha buldu.
  • AA
  • 13.06.2020 - 05:42
  • Güncelleme : 13.06.2020 - 05:42
  Libya'da Hafter'in kaçtığı Terhune'de yeni toplu mezarlar

  Libya ordusu, BAE, Suudi Arabistan ve kısmen Rusya'nın lojistik olarak beslediği darbeci Hafter'e bağlı milislere karşı, Türkiye'nin de desteğiyle başarılı bir şekilde ilerlerken, Hafter'in kaçtığı bölgelerde toplu mezarlar ortaya çıkıyor.

  3 TOPLU MEZAR DAHA BULUNDU

  Libya ordusuna bağlı Öfke Volkanı Operasyonu basın merkezinden yapılan açıklamada, Terhune kentindeki Meşru ez-Zirai bölgesi ile kent çevresindeki Sug el-Hamis bölgelerinde 3 toplu mezar bulunduğu belirtildi.

  Açıklamada, Adalet Bakanlığının cesetlerin çıkarılması için mezarların bulunduğu çevreyi kapattığı ifade edildi.

  Libya da Hafter in kaçtığı Terhune de yeni toplu mezarlar #1

  DAHA ÖNCE 8 TOPLU MEZAR BULUNMUŞTU

  Birleşmiş Milletler'in (BM) açıkladığı rakamlara göre, Hafter milislerinin harekat ve ikmal merkezi olarak kullandığı Terhune başta olmak üzere ülkede son dönemde 8 toplu mezar bulunmuştu.

  Libya da Hafter in kaçtığı Terhune de yeni toplu mezarlar #2

  BM "DEHŞET VERİCİ" DEMİŞTİ

  BM Libya Destek Misyonu (UNSMIL) Terhune ve diğer bölgelerdeki toplu mezarları "dehşet verici" olarak nitelendirerek bu ihlalleri "kayıt altına aldığını" açıklamıştı.

  Libya’nın Terhune kentinde toplu mezar bulundu

  LİBYA ORDUSU İLERLERKEN, HAFTER MİLİSLERİ KAÇIYOR

  Libya ordusu son dönemde Hafter milislerine karşı art arda ilerlemeler kaydederek, milisleri başkent Trablus'un il sınırlarının tamamından ve başkentin 90 kilometre güneydoğusundaki Terhune vilayetinden çıkarmış, bu bölgelerde kontrolü sağlamıştı.

  Libya da Hafter in kaçtığı Terhune de yeni toplu mezarlar #3

  Terhune'de yasa dışı ve insan haklarını ihlal eden eylemlerde bulunmakla itham edilen Hafter yanlısı yerel milis grubu "Kaniyat Birlikleri", kent içinde kendilerine rakip gördükleri veya muhalif addettikleri aşiret ve aileleri ayrım gözetmeksizin hedef almakla suçlanmıştı.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir