Petrol
96.4
-0.15%
Euro
18.2303
-0.17%
Dolar
18.0697
-0.05%
Altın
1.02
-0.11%
Borsa
302
1.34%
Bitcoin
415.128
-2.53%
25ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 25 C

  Libya'da her yerden silah fışkırıyor

  42 yıllık Kaddafi rejiminin devrilmesinin ardından, ülkenin her yerinden silahlar çıkmaya devam ediyor.
  • 01.12.2011 - 09:34
  Libya'da her yerden silah fışkırıyor

  Libya da her yerden silah fışkırıyor #1

  Libya'da binlerce kişinin hayatına mal olan ve 42 yıllık Kaddafi rejiminin devrilmesiyle sonuçlanan çatışmaların ardından, büyük bir cephaneliği andıran ülkede Kaddafi ordusunun gizlediği silahlar hala ortaya çıkmaya devam ediyor.
  Rejimi deviren güçlerle Kaddafi'nin askerleri arasında Şubat ayında başlayan ve 8 ay devam eden çatışmaların izleri ülkenin her yerinde görülüyor.

  SİLAHLI GRUPLAR BİRLEŞTİRİLEMEDİ

  Yıkılmış binalar, parçalanmış araçlar Libya'nın birçok bölgesinde göze çarparken, ülkenin tamamında henüz tek bir çatı altında toplanamayan silahlı gruplar bulunuyor. Geçen hafta kurulan geçiş hükümetinin önceliklerinden biri silahların toplanması ve silahlı grupların tek çatı altında toplanıp düzenli ordu oluşturulması olsa da bu henüz başarılmış değil.

  TOPRAKTAN VE YIKINTILARDAN SİLAH ÇIKIYOR

  Buna ek olarak, Libya'nın birçok yerinde çatışmalar sırasında gizlenmiş silahlar ortaya çıkmaya devam ediyor. Kaddafi'ye bağlı askerlerin NATO saldırılarından ve rejimi deviren güçlerden kurtarmak için sakladığı silahlar ve cephanelerin bulunduğu yerler arasında okullar, gıda depoları ve hatta hastaneler bile bulunuyor.

  Son olarak, başkent Trablus'un yaklaşık 150 kilometre doğusunda bulunan ve en şiddetli çatışmaların yaşandığı yerlerden biri olan Misrata yakınlar ındaki Zlitan kentinde son 1 ay içinde ortaya çıkarılan silahlar ve cephanelerin bir kısmı halka gösterildi.

  Zlitan kenti, Misrata'da direnen Kaddafi askerlerinin lojistik merkezlerinden biriydi. Sergilenen ve çoğu kullanılamaz halde olan silahlar arazında tanklar, roketatarlar, toplar, ağır makineli silahlar, roketler, mayınlar ve çok sayıda cephane bulunuyor.
  Sergilenen silahların çoğu, NATO'ya bağlı savaş uçaklarının Zlintan'da vurduğu binaların yıkıntılarının temizlenmesi sırasında gün y üzüne çıktı. Silah ve cephanelerin bir kısmı ise kent dışında toprağa gömülü halde bulundu.

  KADDAFİ ASKERLERİ OKULLARDA SAKLANMIŞ

  Zlitanlılar, çatışmaların başlamasından kısa bir süre sonra en az 20 bin Kaddafi askerinin kente geldiğini ve özellikle okul ve hastane gibi binalarda konuşlandığını söyledi. Zlitan'da en az 13 okul binası NATO uçakları taraf ından bombalanmış durumda. Tamamı kullanılamaz hale gelen binaların çevresindeki yapılara hemen hemen hiç zarar verilmediği görülüyor. NATO bombardımanı s ırasında okullarda bulunan Kaddafi güçlerinden de hemen hemen hiç kayıp olmadığı belirtiliyor. Bunun nedeni NATO'nun vurulacak binalar için önceden uyarı yapması. NATO bunun içinin 3 farklı uyarı yöntemi kullanmış. Bunlardan biri binaların derhal terk edilmesi için havadan uyarı notları atılması, diğeri telsizlerden yapılan uyarılar ve üçüncüsü ise tahrip edici bombadan 15 dakika önce ses bombas ı atılması. Ancak Zlitanlılar, Kaddafi'ye bağlı askerlerin çoğunun Misrata'daki çatışmalarda öldürüldüğünü söylüyor.

  Zlitan halkı, şimdi bu tahrip edilmiş binaların yıkıntılar ını temizliyor ve ileride yerine yeni okul binaları yapmayı planlıyor.

  EĞİTİM HENÜZ BAŞLAMADI

  Kentteki okulların çoğunun bombalanmış olması nedeniyle, Zlitanlı çocukların eğitimi de henüz başlamadı. Kentin Eğitim Müdürü Mustafa El Şerif, eğitime yeni yılda başlamayı umduklarını söyledi.

  Ancak El Şerif'in dikkat çektiği bir başka konu da toprağa gömülü haldeki patlamamış roket mermilerinin ya da gizlenmiş cephanelerin çocuklar için oluşturduğu tehlike. Kent civarında çok sayıda cephane bulduklarını hatırlatan El Şerif, ayrıca civardaki bazı köylerde de mayınlara rastlandığını belirtti.
  Çatışmaların ardından geçen zaman içinde ülkede 40 bin mayın bulunduğu söyleniyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir