Euro
15.0852
-2.84%
Dolar
13.3185
-2.58%
Altın
764.51
-1.83%
Borsa
1.852
2.32%
Bitcoin
761.069
1.83%
10ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 10 C
  Libya'da Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam'ın adaylığı protesto edildi

  Libya'da Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam'ın adaylığı protesto edildi

  Libya'da halk, devrik lider Muammer Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam Kaddafi'nin babasının kıyafetlerini giyerek başkanlığa aday olmasına yönelik protesto gösterileri düzenledi.
  • AA
  • 16.11.2021 - 12:21
  • Güncelleme : 16.11.2021 - 13:11

  Libyalılar 24 Aralık'ta, siyasi ve sosyal kaostan çıkmak umuduyla sandığa gitmeye hazırlanıyor.

  Seçime kısa süre kala ülkenin devrik lideri Muammer Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam Kaddafi, başkanlık için adaylığını açıklamış ve ülkede tepkilere neden olmuştu.

  LİBYALILAR PROTESTOLARLA TEPKİ GÖSTERDİ

  Oğul Kaddafi'nin, babasının kıyafetlerine bürünerek adaylık açıklaması dikkatlerden kaçmadı.

  Babasının yolunda giden Seyfülislam'ın adaylığı, Libyalıları sokağa döktü.

  Başkent Trablus, protesto gösterilerine sahne oldu.

  Trablus'un Dahmani bölgesinde toplanan Trablus Ayan Meclisi Üyeleri, şehit aileleri ve sivil toplum temsilcileri, yerel ve uluslararası mahkemelerce savaş suçu işlediği gerekçesiyle hakkında yakalama kararı bulunan Seyfülislam'ın başkanlık seçimleri için adaylık başvurusunda bulunmasına tepki gösterdi.

  Libya'da Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam'ın adaylığı protesto edildi VİDEO

  Libya da Kaddafi nin oğlu Seyfülislam ın adaylığı protesto edildi #1

  "SEÇİM KANUNUNDA UZLAŞI YOK"

  Burada yapılan ortak basın açıklamasında, 24 Aralık'ta gerçekleştirilmesi planlanan başkanlık ve parlamento seçimlerine ilişkin kanunun uzlaşı sağlanmadan ve kusurlu şekilde çıkarıldığı vurgulayarak, mevcut durumda adil ve şeffaf bir seçimin imkansız hale geldiği belirtildi.

  Libya da Kaddafi nin oğlu Seyfülislam ın adaylığı protesto edildi #2

  "ADAYLIKLARINI REDDEDİYORUZ"

  Önce parlamento seçimlerinin, ardından Anayasa referandumunun ve sonrasında da başkanlık seçimlerinin yapılması gerektiği vurgulanan açıklamada, "Seyfülislam Kaddafi ve Halife Hafter gibi savaş suçlularının seçimlerde aday olmasını kesin bir şekilde reddediyoruz." ifadelerine yer verildi.

  Libya Yüksek Seçim Komisyonuna "söz konusu isimlerin adaylık başvurularının reddedilmesi" çağrısında bulunulan açıklamada, "Kusurlu seçim kanununda düzenleme yapılmadıkça başkent Trablus genelinde seçim merkezleri açılmasına izin vermeyeceğiz." ifadeleri kullanıldı.

  Kaddafi'nin oğlu, Libya'da başkanlık için aday oldu VİDEO

  PROTESTOLAR BAŞKENTLE SINIRLI KALMADI

  Ülkenin üçüncü büyük kenti Misrata'da toplanan Libyalılar da benzer bir bildiri okuyarak, "seçim kanunu üzerinde uzlaşıya varılmadan seçimlerin gerçekleştirilmesini reddettiklerini" duyurdu.

  Misratalılar, Yüksek Seçim Komisyonu Başkanlığına "ülkenin doğusundaki Temsilciler Meclisi'nin Başkanı Akile Salih'in tek taraflı şekilde çıkardığı seçim kanununu tanımaması" çağrısında bulundu.

  Libya da Kaddafi nin oğlu Seyfülislam ın adaylığı protesto edildi #3

  3 SEÇİM OFİSİ KAPATILDI

  Öte yandan, Libya'daki Yüksek Seçim Komisyonunun 3 ofisi, Seyfülislam Kaddafi'nin adaylığına karşı düzenlenen protestolar ve halk baskısı üzerine kapatıldı.

  Yerel basında çıkan haberlere göre, Yüksek Seçim Komisyonunun ülkenin batısındaki Zliten, Zaviye ve Giryan kentlerindeki 3 ofisi tepkiler üzerine kapatılarak faaliyetleri durduruldu.

  Komisyon kaynaklarından alınan bilgiye göre, ofislerin kapatılması, "Seyfülislam'ın adaylığına karşı halkın yükselen öfkesinin sonucu olarak bir tür ihtiyati ve güvenlik tedbiri şeklinde" gerçekleşti.

  Libya da Kaddafi nin oğlu Seyfülislam ın adaylığı protesto edildi #4

  SEYFÜLİSLAM'IN ADAYLIĞI

  Libya'nın devrik lideri Muammer Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam Kaddafi, 24 Aralık'ta yapılması planlanan başkanlık seçimleri için dün adaylık başvurusunda bulunmuştu.

  Ülkenin güneyinde yer alan Sebha kentindeki seçim merkezine bizzat giden Seyfülislam Kaddafi, 2011'de babasının devrilmesinden bu yana ilk kez ortaya çıkmıştı.

  Seyfülislam Kaddafi, Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) tarafından insanlığa karşı suç işlemekten aranıyor. Libya Askeri Başsavcılığı da Seyfülislam hakkında "cinayet" ve "paralı asker kullanma" suçlamasıyla yakalama kararı vermişti.

  Libya da Kaddafi nin oğlu Seyfülislam ın adaylığı protesto edildi #5

  SEYFÜLİSLAM'IN İSRAİL BAĞLANTILARI

  Diğer yandan oğul Kaddafi'nin, babası ile İsrail arasındaki ilişkileri de gündeme gelmişti.

  İsrail'de yayınlanan Haaretz gazetesi; Seyfülislam'ın, Muammer Kaddafi devrilmeden önce babası ve İsrail makamları arasında ilişkileri yönettiğini haberleştirmişti.

  İsrail ile Libya arasında diplomatik ilişkilerin olmamasına rağmen, Seyfülislam sayesinde iki yönetim arasında bazı konularda görüşmeler gerçekleştirildiği ileri sürülmüştü.

  Libya da Kaddafi nin oğlu Seyfülislam ın adaylığı protesto edildi #6

  Libya da Kaddafi nin oğlu Seyfülislam ın adaylığı protesto edildi #7

  Libya da Kaddafi nin oğlu Seyfülislam ın adaylığı protesto edildi #8

  Libya da Kaddafi nin oğlu Seyfülislam ın adaylığı protesto edildi #9

  Libya da Kaddafi nin oğlu Seyfülislam ın adaylığı protesto edildi #10

  Libya da Kaddafi nin oğlu Seyfülislam ın adaylığı protesto edildi #11

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir