Petrol
109.2
-0.07%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
473.843
-2.58%
11ºC
İstanbul
Bulutlu 11 C

  Libya'da radikallere karşı halka savaşın çağrısı

  Libya'nın çeşitli kentlerinde "radikal gruplara" karşı düzenlenecek ayaklanmaya katılım çağrısı yapan broşürler dağıtıldı.
  • 15.10.2014 - 02:03
  Libya'da radikallere karşı halka savaşın çağrısı

  Libya da radikallere karşı halka savaşın çağrısı #1

  Başta Bingazi olmak üzere ülkenin çeşitli kentlerinde dağıtılan ve "15 Ekim Silahlı Ayaklanması" adıyla düzenlenecek eyleme katılım çağrısı yapılan broşürde, "Söz konusu girişimin, Ensar'uş-Şeria gibi radikal gruplara karşı oldukları ve emekli Tuğgeneral Halife Hafter'i desteklediklerini ifade etmek için tertip edileceği" belirtildi. Eylemlerin düzenleneceği yerlere ilişkin ise bilgi verilmedi.

  Bu arada Bingazi'nin çeşitli bölgelerinde maskeli ve askeri üniforma giyen bazı gruplar, yarınki eylemi destekleyeceklerini ifade etmek üzere sokağa çıktı. Eylemciler, "15 Ekim ayaklanması karar günü", "Bingazi gençliği, polis ve askere feda olsun" yazılı pankartlar taşıdı.

  SİLAHLI AYAKLANMAYA DESTEK MESAJLARI

  Öte yandan Tobruk'ta kurulan Temsilciler Meclisi tarafından desteklenen Libya Genelkurmay Başkanlığı da silahlı ayaklanmaya desteğini açıkladı.

  Genelkurmay Sözcüsü Ahmed el-Mismari, yerel bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, "Libya ordusu, bu girişimi her şekilde desteklemektedir. Katılımcılar ve ordu birlikleri arasında tam bir koordinasyon sağlanacaktır" dedi.

  Emekli Tuğgeneral Hafter ise sosyal paylaşım sitesindeki hesabından yaptığı açıklamada, söz konusu ayaklanmayı desteklediğini belirterek, bu eyleme dair halka bazı uyarılarda bulundu, tedbirli olunması çağrısı yaptı.

  Hafter, 16 Mayıs'ta hükümet yanlısı ve devrimci bazı grupları terörist ilan edip bunlara karşı "Onur Savaşı" başlattığını duyurmuştu. Özellikle ülkenin doğusunda, Hafter'e bağlı güçler ile "Bingazi Devrimciler Şurası" adı altında toplanan devrimci silahlı gruplar arasında çatışmalar zaman zaman şiddetlenerek devam ediyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir