Lübnan Başbakanı Mikati: İsrail'le gerilim istemiyoruz
AA

İsrail, yönünü Gazze'nin güneyindeki Refah'tan sınırına çevirmeye çalışıyor. Lübnan'dan gelen açıklamada, "İsrail ile gerilim peşinde koşmuyoruz." mesajı verildi.

Lübnan Başbakanı Necib Mikati, ülkesinin İsrail ile sınır hattı üzerindeki gerilimi tırmandırma arayışında olmadığını söyledi.

Mikati, aksine sınır bölgesinde yeniden güvenlik ve istikrarın sağlanması için uğraştığını belirtti.

Lübnan resmi ajansı NNA'ya göre Mikati, Başkanı Joe Biden'ın kıdemli danışmanı Amos Hochstein ile başkent Beyrut'ta gerçekleştirdiği görüşme sonrası kısa bir açıklama yaptı.

"Gerilimi tırmandırma niyetinde değiliz"

Lübnan'ın gerilimi tırmandırma niyetinde olmadığını ve gerekenin İsrail'in Lübnan'a yönelik devam eden saldırganlığını durdurmak ve güney sınırında yeniden sükunet ve istikrarı sağlamak olduğunu ifade eden Mikati, şunları kaydetti:

Gerilimi durdurmaya, güvenliği ve istikrarı yeniden tesis etmeye ve Lübnan'ın egemenliğine yönelik süregelen ihlalleri ve İsrail tarafından gerçekleştirilen sistematik öldürme ve yıkım eylemlerini durdurmaya çalışıyoruz.

"Sükuneti tesis etme arayışından vazgeçmeyeceğiz"

Mikati ayrıca, İsrail'in Lübnan'a yönelik devam eden tehditlerine rağmen Lübnan'ın önceliği olan sükuneti tesis etme arayışını sürdürmekten vazgeçmeyeceklerini söyledi.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)