Dolar
7.3238
-0.1336%
Euro
8.6628
0.243%
Altın
1955.85
2.0777%
Borsa
1100.26
-1.2493%
G. Altın
462.581
2.3289%
Bitcoin
84399.08
-0.2022%
26ºC
İstanbul
Açık 26 C

  Madrid Eurovegas'a karşı

  İspanya'nın Madrid özerk yönetiminde kurulacak Eurovegas projesine karşı Madrid sokaklarında gösteri düzenlendi.
  • 26.01.2013 - 21:58
  Madrid Eurovegas'a karşı

  Madrid Eurovegas a karşı #1

  Las Vegas Sands Otel ve Casino'lar grubu başkanı Sheldon Adelson'un Avrupa'da kurmak istediği Las Vegas için Madrid'i seçmesine bazı sivil toplum örgütlerinin tepkisi devam ediyor.

  ''Eurovegas'a Hayır Platformu'' tarafından Madrid'de organize edilen gösteride, kurulmak istenen ''Eurovegas'' projesinin ''mali yasaları deldiği, eşitsizlik yarattığı ve sosyal bir tehlike teşkil ettiği'' iddia edildi. Madrid yönetimini, Eurovegas yöneticilerinin önüne ''kırmızı halı sermekle'' ve ''hile yapmakla'' suçlayan göstericiler, bu projenin sadece ''yolsuzluk'' getireceğini ileri sürdü.

  Göstericilerden biri, şu görüşleri savundu: ''İspanya'nın ihtiyaç duyduğu dış yatırım bu değil. Bunun Amerika ve Asya'daki örneklerinde görüldü ki, bunlar sadece kara para aklamak için düzenlenmiş paravan projeler. Ayrıca Eurovegas ile beraberinde, önüne geçilemeyecek yolsuzluklar, mafya, fuhuş da gelecektir. Bu projenin gerçekleşmesi için hükümetin ve Madrid özerk yönetiminin verdiği tavizler, çifte standartlar kabul edilir gibi değil. İstihdam yaratacağı iddiaları da yalan. İspanya'daki işsizlerden kaçının kumar sektöründe tecrübesi var- Verilen her vaad bu kirli projeyi aklamak için söylenen bir yalan.''

  ÖZERK YÖNETİM EUROVEGAS'I SAVUNUYOR

  Öte yandan ünlü işadamı Adelson'un Madrid özerk yönetimiyle yaptığı pazarlıklarda, Eurovegas'ın kurulması karşılığında 10 yıl süreliğine yüzde 95'e varan vergi affı, çalışanların işten çıkarmalarında ve sigorta ödemelerinde kolaylık gibi talepler getirdiği, ayrıca kamunun kullandığı kapalı alanlarda geçerli olan sigara içme yasağının kumarhanelerin içinde kaldırılmasını istediği iddia ediliyor. 2016 yılından itibaren inşasına başlanması ve 10 yıl içinde tamamlanması hedeflenen ''Eurovegas'' projesinin içinde, 12 otel, 3 golf sahası, 6 kumarhane, 18 bin adet kumar makinesi, 1 spor salonu, 1 konferans salonu, 1 alışveriş merkezi yer alıyor. Adelson bu proje için 17 milyar avroluk yatırım yapacak. Eurovegas'ın yapılacağı bölgeye metro, tren ve otoyol gibi alt yapı hizmetleri yapacak Madrid özerk yönetiminin ise 25 milyon avro harcaması öngörülüyor.

  Eurovegas'ın Madrid'de olması gerektiğini savunan Madrid özerk yönetiminden bu zamana kadar yapılan açıklamalarda ''Bu proje Madridliler için zenginlik, iş ve büyük fırsatlar sağlayacak. Eurovegas, 90 bin kişiye direk, 150 bin kişiye de dolaylı yollardan istihdam sağlayacak. Ayrıca Madrid'e yılda 5 milyon daha fazla turist getirtecek'' görüşü savunuldu.

  Görüş Bildir