Euro
10.2271
-0.42%
Dolar
8.4201
-0.96%
Altın
497.85
-0.29%
Borsa
1.441
-0.25%
Bitcoin
432.500
-1.09%
24ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 24 C
  Malezya uçağı izinsiz havalandı iddiası

  Malezya uçağı izinsiz havalandı iddiası

  Endonezya'dan Singapur'a giderken denize düşen AirAsia uçağıyla ilgili 2 çarpıcı iddia ortaya atıldı.
  • 04.01.2015 - 10:03

  Endonezya'nın Surabaya şehrinden Singapur'a doğru giderken, kalkıştan yaklaşık bir saat sonra düşen yolcu uçağına ait 4 büyük parça, Cava Denizi'nin dibinde tespit edildi.

  162 KİŞİYE MEZAR OLDU

  Kazada hayatını kaybeden 162 kişinin cesetlerine ulaşma çalışmaları devam ederken, 8501 sefer sayılı uçak hakkında 2 şok edici iddia ortaya atıldı.

  Malezya uçağı izinsiz havalandı iddiası #1

  KALKIŞ İZNİ DE ROTA İZNİ DE YOKTU

  İddialardan ilki, AirAsia Havayolları'na ait uçağın gerekli izinleri almaksızın kalktığı... İkinci iddia ise uçağın gerekli izne sahip olduğu fakat belirtilen rotanın dışına çıktığı. Endonezya Ulaştırma Bakanlığı Sözcüsü Djoko Murjatmodjo, AFP haber ajansına verdiği röportajda "Uçak, rota iznini ihlal etti, kalkış vaktine de uymadı. AirAsia hakkında bir inceleme başlattık. İncelememiz, bölgede sefer düzenleyen tüm şirketleri kapsayacak" açıklamasında bulundu. İnceleme sonlanana dek AirAsia'nın Endonezya'nın Surabaya şehrinden Singapur'a olan tüm uçuşları askıya alındı.

  Malezya uçağı izinsiz havalandı iddiası #2

  YÜKSEK İRTİFA İÇİN İZNİ İSTEDİ

  Endonezyalı yetkililerse AirAsia'nın, haftada 4 gün Surabaya-Singapur hattını kullanmak için izin aldığını aktardı. Fakat uçağın düştüğü pazar gününün, izin alınan 4 günden biri olmadığı belirtiliyor. Endonezya'nın hava trafik kontrol kurumu AirNav'a göre de 8501 sefer sayılı uçağın pilotu kalkıştan önce 'daha yüksek bir irtifada uçma' izni talep etti. Fakat yetkililer rotanın başka uçaklar tarafından kullanıldığını söyleyerek bu talebi reddetti.

  4 BÜYÜK PARÇA BULUNDU

  ABD, Avustralya, Güney Kore ve Malezya'nın yanı sıra Fransa ve Rusya da arama çalışmalarına yardımcı olmak için Endonezya'ya inceleme ekipleri gönderdi. Ekipler Borneo Adası açıklarında, denizin 30 metre dibinde, 10 metreye 5 metre boyutlarında 4 cisim tespit etti. Uçağın kuyruğu olduğu sanılan cisimlerin çevresindeki tarama çalışmaları yoğunlaştırıldı. Arama ekipleri kuvvetli akıntılar yüzünden çalışmaların aksadığını fakat birkaç gün içinde AirBus A320 tipi uçağın kara kutusuna ulaşmayı ümit ettiklerini belirterek, "Şu anki birincil görevimiz kazazedelerin cesetlerine ulaşmak" açıklamalarında bulundu. Şimdiye dek 47 kişinin cesedine ulaşıldı. Kurbanların aileleri, cenaze töreni düzenleyebilmek için Endonezya'da kurulan koordinasyon merkezinden gelecek haberleri bekliyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir