Dolar
6.9456
-0.1021%
Euro
8.2184
0.3234%
Altın
1976.4
-0.0212%
Borsa
1127.96
0.094%
G. Altın
440.978
-0.1754%
Bitcoin
78158.66
-1.3842%
28ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 28 C

  Mali ordusundan açıklama

  Mali ordusu resmi sözcüsü Modyibu Teravari, "Ülkemizde, hiçbir dini ve etnik gruba karşı savaşmıyoruz" dedi.
  • 22.01.2013 - 04:29
  Mali ordusundan açıklama

  Mali ordusundan açıklama #1

  Teravari, Mali'nin kuzeyinde silahlı grupların kontrolündeki bölgelerde yürüttükleri askeri operasyonları değerlendirerek, çağdaş hayatın değerlerini engellemek isteyen teröristler karşısında savaştıklarını belirtti.

  Teravari, ''Mali ordusunun yürüttüğü, Fransa ve diğer Afrika ülkelerinin yardım ettiği askeri operasyonun herkes tarafından desteklenmesini istiyoruz'' ifadesini kullandı.

  Ülkedeki dini ve etnik gruplar karşısında saf tutmadıklarını kaydeden Teravari, teröristler karşısında yürüttüğü mücadeleyi ''soylu bir savaş'' olarak değerlendirdi.

  Dünya çapında insan haklarını savunan uluslararası sivil toplum kuruluşu İnsan Hakları İzleme Örgütü, Mali ordusunun ''sivilleri öldürmek'' gibi insan haklarını ihlal ettiği yönünde belgelere sahip olduğunu öne sürdü.

  Örgüt, ordunun askeri operasyonlarında özellikle ülkenin kuzeyindeki Arap ve Tavarık isyancılarını hedef aldığını belirtti.

  Mali'de geçen yıl ocak ayında ülkenin kuzeyinde başlayan isyan, mart ayındaki askeri darbenin neden olduğu otorite boşluğuyla büyümüş, ülkenin yarıdan fazlası isyancıların kontrolüne girmişti. BM Güvenlik Konseyi, Fransa'nın da yoğun çabaları sonucu Afrika ülkelerinin ortak askeri gücünün kuzeydeki gruplara müdahale etmesi için yetki vermişti. Ancak eylül ayında yapılması beklenen müdahaleden önce Mali Hükümeti'nin çağrısı üzerine Fransa, 12 Ocak'ta müdahaleyi başlatmıştı. Fransa'ya ABD ve İngiltere başta olmak üzere birçok Batı ülkesi de lojistik, haberleşme ve ulaştırma gibi alanlarda destek veriyor. Mali'nin kuzeyinde hakimiyet kuran en büyük 3 silahlı grup Ensaruddin, Tevhid ve Cihad Hareketi, Mağrib El Kaidesi, ülkede dini inançlara dayalı bir yönetim kurulmasını istiyor.

  Görüş Bildir