Euro
15.2376
-0.42%
Dolar
13.4561
-0.38%
Altın
797.3270
-0.39%
Borsa
1910
-5.02%
Bitcoin
499.286
2.23%
-0ºC
İstanbul
Çok bulutlu -0 C

  Maliki Rusya ile yaptığı silah anlaşmasından caydı

  Irak'ın Rusya ile yaptığı 4.2 milyar dolarlık silah anlaşması iptal edildi.
  • 10.11.2012 - 19:35
  Maliki Rusya ile yaptığı silah anlaşmasından caydı

  Maliki Rusya ile yaptığı silah anlaşmasından caydı #1

  Irak, Rusya ile savaş helikopterleri, füzeler ve diğer askeri malzemelerin yer aldığı 4,2 milyar dolarlık silah alım anlaşmasını “yolsuzluk” ihtimali gerekçesi ile iptal etti. Irak Başbakanı Nuri El-Maliki’nin anlaşma ile ilgili gerekli soruşturmanın yapılması için emir verdiği ifade edildi.

  RUSYA'DAN AÇIKLAMA YOK 

  Rusya’nın Bağdat Büyükelçisi Sergey Çerkasov kendilerine konu ile ilgili henüz bir bilgi gelmediğini ifade ederken, Rus makamlarından da iptalle ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

  "IRAK'IN KENDİNİ KORUMASI İÇİN SİLAHA İHTİYACI VAR"

  Anlaşmayı imzalamak için gittiği Rusya ziyareti sırasında gazetecilere konuşan Maliki, "Silahlar Rusya ile ilişkilerimizde önceliğimiz değil. Ancak bizim askeri ve savunma alanında Rusya'nın desteğine ihtiyacımız var." demişti. Ayrıca Maliki, Rusya ile birçok alanda işbirliğini geliştirmek istediklerini belirtmişti.

  YOLSUZLUK ŞÜPHESİ

  AFP’ye açıklamada bulunan Maliki’nin sözcüsü, “Maliki Rusya ziyaretinden döndüğünde, bir kısım yolsuzluk ve rüşvetle ilgili şüpheleri oldu. Bunun üzerine, tüm anlaşmayı yeniden gözden geçirmek istedi…” dedi. Sözcü, anlaşma ile ilgili şimdi bir soruşturma başlatıldığını sözlerine ekledi.

  IRAK HANGİ SİLAHLARI ALACAKTI?

  Ekim ayında Nuri El Maliki’nin Moskova’ya gerçekleştirdiği ziyarette iki ülke arasında 4,2 milyar dolarlık silah alım anlaşması imzalanmıştı. İki ayrı kontrat olarak ele alınan anlaşmanın ilkinde 2 milyar dolar değerinde 30 adet Mi-28NE savaş helikopterleri, ikincisinde de 2,2 milyar dolar değerinde 42 adet Pantsir-S1E uçak savar ve füze savunma sistemleri yer alıyordu.

  MALİKİ YÖNETİMİNDEN GAZPROM’A RET

  Irak yönetimi, Rusya’nın dev enerji şirketi Gazprom’un Irak Kürt Yönetimi ile imzaladığı petrol anlaşmalarını iptal etmemesi durumunda, güneydeki Badra petrol sahası ile ilgili anlaşmanın iptal edileceği uyarısında bulundu. Gazprom’un petrol üretim ve ihracatı yapan Gazprom Neft şirketi iki ay önce Kürt Yönetimi ile petrol çıkarım konusunda anlaşma imzalamıştı.


  Görüş Bildir