Euro
9.4841
0.39%
Dolar
7.8039
0.41%
Altın
460.82
0.11%
Borsa
1.331
0%
Bitcoin
149.150
-1.22%
12ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 12 C

  Maliki Türkiye ile olan ilişkilerinin düzelmesini istiyor

  İlişkilerin düzelmesini isteyen Irak Başbakanı, bazı şartlarının olduğunu belirtti.
  • 06.11.2012 - 12:22
  Maliki Türkiye ile olan ilişkilerinin düzelmesini istiyor

  Maliki Türkiye ile olan ilişkilerinin düzelmesini istiyor #1

  Irak Başbakanı Nuri el-Maliki, yerel bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, Türkiye olan ilişkilerin iyi olmadığını, ilişkilerin bazı şartlar karşılığında düzelmesini istediklerini söyledi.

  Daha önce Irak, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Kerkük ziyareti, Kuzey Irak'taki Türk askerinin varlığı, Haşimi'nin Türkiye'de bulunması ile ilgili sert tepkiler vermişti.

  MALİKİ'NİN ŞARTLARI

  ''Irak'a saygı duyulması, içişlerimize karışılmaması, hava sahamızın ihlal edilmemesi durumunda Türkiye'nin ve Türk şirketlerinin Irak'taki mevcudiyetini memnuniyetle karşılayacağız'' ifadesini kullanan Maliki, şunları söyledi:

  ''Tırmandırılan gerginliğin hafifletilmesi için olumlu adımlar atılıyor ama yeterli değil. Mesela Türk tarafının, hakkında kovuşturma ve hüküm bulunan bir şahsı barındırarak Irak halkının duygularını kışkırtması kabul edilemez. Dış ilişkilerimizde çıkarlarımız ve Irak'ın ulusal egemenliğine saygı çerçevesinde bir devletle başka bir devlet arasında ayırım yapmayız. Irak'ın içişlerinin en ayrıntılı bölümlerine kadar müdahale olursa durum değişir. Türk tarafına, 'size bir elimizi uzatırken diğer elimizle yaş zeytin dalını uzatırız' diyoruz. Sizinle iyi ilişkiler istiyoruz. Karşılığında siz de iyi ilişkilerinizi sunarsanız Irak'ın, ihtilafları sona erdirme isteğini göreceksiniz.''

  Maliki, Türkiye'nin ve diğer komşu ülkelerin zarar görmesini istemediklerini, bölgenin istikrara kavuşması için komşu ülkelerin en iyi durumda olmasını istediklerini anlatarak, bölgenin istikrarsız olmasının Irak'ın ve diğer ülkelerin endişe içinde kalmasına sebep olacağını kaydetti. Maliki, bölge ülkelerinin endişe içinde kalmasının ekonomik, sosyal ve siyasi sistemi zayıflatacağını ve bunun neticesinde zayıf kalan ülkelerin birbirleriyle çatışma halinde olacağını ve bundan en fazla bu ülkelerin düşmanlarının istifade edeceğini sözlerine ekledi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir