Euro
9.6962
0.14%
Dolar
8.0717
0.01%
Altın
451.32
0.22%
Borsa
1.409
0%
Bitcoin
511.990
-0.02%
7ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 7 C
  Mehmet Öz'ün İsrail ziyaretine büyük tepki

  Mehmet Öz'ün İsrail ziyaretine büyük tepki

  Amerikan kamuoyunun en etkili isimlerinden doktor Mehmet Öz'ün İsrail ziyaretindeki tavrı büyük tepki aldı.
  • 01.08.2013 - 08:08

  Mehmet Öz ün İsrail ziyaretine büyük tepki #1

  Amerikan kamuoyunun en etkili isimlerinden Türk asıllı doktor Mehmet Öz'ün geçtiğimiz günlerde İsrail'e gerçekleştirdiği ziyaret İsrail solunun sert tepkisinin çekti.

  MEHMET ÖZ 250 BİN FİLİSTİNLİ'Yİ GÖRMEZDEN GELDİ

  Milliyet'in haberine göre; ABD'nin en ünlü doktoru olan Öz, İbranice olarak da yayınlanan kitabı ve Emmy ödüllü şovunun İsrail kanallarında da gösterilmesi nedeniyle İsrail'de halkın yoğun ilgisiyle karşılandı. Fakat Öz'ün Batı Şeria'nın en büyük kenti Hebron'da (El Halil) işgal altındaki topraklarda Yahudi yerleşimcileri ziyaret etmesi tartışma yarattı. Kentin 250 bine yakın Filistinli nüfusuyla temas kurmayan Öz, sayıları 800'ü anca bulan yerleşimcileri kentin sahibi gibi gösterdi.

  İSRAİL SOLU ÖZ'Ü YERDEN YERE VURDU

  İsrail'de Filistin'in işgaline karşı çıkan liberal ve sol eğilimli gazetecilerin internet gazetesi '+972 magazine' Öz'e sert tepki gösterdi. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun yakın dostu, Yahudi asıllı Amerikalı multimilyarder Sheldon Adelson'ın özel jetiyle İsrail'e giden Öz'ün 'dinler arasındaki simetrinin farklılıklarımızı nasıl da küçük boyutlara indirdiğini görmek için İsrail'e gidiyorum' sözüyle dalga geçildi. Haberde Hebron'un işgal konusunda aşırı sağcı Baruch Goldenstein anıtına ve Meir Kahane parkına ev sahipliği yapmasıyla işgalci mantığın kalesi olduğu belirtildi. "Öz, pazartesi günü işte böyle insanlarla karşılıklı dans etti. Öz, şehirdeki askeri rejimin ırkçı ayrımcılığı sürdürmesini sağlayan askerleri de ziyaret etti. Büyük ihtimalle bu askerler temmuz ayının başında beş yaşındaki bir çocuğu tutuklayanlardı. Belki de şehrin 'sadece Yahudiler' için olan sokaklarında Filistinliler'i kaldırımdan yürümeleri için uyaranlardı" ifadeleriyle Öz'ün işgal gerçeğine gözlerini kapatması yerden yere vuruldu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir