Petrol
86.11
-1.23%
Euro
18.1657
0.05%
Dolar
18.5259
0.11%
Altın
996.78
0.90%
Borsa
318
0.00%
Bitcoin
370.572
2.67%
27ºC
İstanbul
Güneşli 27 C

  Meksika'da 43 öğrencinin yakılma emrini First Lady vermiş

  Meksika'yı ayağa kaldıran kayıp öğrenci olayında, ölüm emrini eyaletin 'first lady'si Pineda'nın verdiği ortaya çıktı.
  • 30.10.2014 - 13:57
  Meksika'da 43 öğrencinin yakılma emrini First Lady vermiş

  Meksika da 43 öğrencinin yakılma emrini First Lady vermiş #1

  Meksika’da yaklaşık bir ay önce 43 öğrencinin kaybolmasıyla ilgili korkunç detaylar su yüzüne çıkarken, öğrencilerin ölüm emrini eyaletin Belediye Başkanı Jose Luis Abarca Velazquez’in eşinin verdiği iddia ediliyor. Kayıplara karışan Başkan ve eşi, şu an Meksika’nın en çok aranan kişileri arasında.

  Milliyet'te yer alan habere göre, geçtiğimiz günlerde Meksika Başsavcılığı, Guerrero eyaleti Belediye Başkanı ve eşi Maria de Los Angeles Pineda Villa’nın öğrencilerin kayboluşunun ardındaki kişiler olabileceğini duyurdu. Basına yansıyan yeni soruşturma detaylarına göre, Başkan’ın eşi Pineda, olay günü Iguala’da büyük bir kampanya etkinliği düzenliyordu. Sayısız hayır işi faaliyeti bulunan Pineda, görev süresi dolduktan sonra eşinin yerini almayı planlıyordu. Ancak Pineda gizlice, hayır işleri için aldığı paranın her ay 40 bin dolarlık bir bölümünü, polis ve bölgede faaliyet gösteren Guerreros Unidos mafyasına rüşvet olarak veriyordu.

  Meksika da 43 öğrencinin yakılma emrini First Lady vermiş #2

  CANLI CANLI YAKTILAR

  Olayın yaşandığı 26 Eylül günü polis, Pineda’ya yabancı bir grubun şehre girdiğini bildirdi. Bu kişilerin geçen yıl olduğu gibi kendisini protesto etmeye geldiklerini düşünen Pineda, polise “Onlara bir ders verin” diye emretti. Ancak grup, başkentteki bir etkinliğe katılmak için yola çıkan ve Iguala’da mola veren masum öğrencilerdi. Polis otobüslerle seyahat eden öğrencilerin önünü kesti. İddianameye göre, bir kadın polis öğrencilerden birini başından vurdu. Ateş açılmaya devam edilirken 6 öğrenci olay yerinde can verdi, diğerleri polis tarafından Guerreros Unidos mafyasının lideri Chucky’ye teslim edildi. Mafya üyeleri kentin dışında ıssız bir yerde öğrencilere işkence yapıp onları canlı canlı yaktı. Kayıp öğrenciler için on binlerce kişi günlerce gösteri yapınca hükümet olaya göz yumamadı. Yetkililer 22 polisi gözaltına aldı. Meksika'da binlerde kişi eylem düzenledi.

  Meksika da 43 öğrencinin yakılma emrini First Lady vermiş #3

  MAFYA LİDERİ İTİRAF ETTİ

  Ancak çok fazla şey bilen bu polislerin konuşmasını istemeyen mafya üyelerinden yetkililere, “22 polisi bırakın. Yoksa bizim için çalışan politikacıların adlarını açıklamaya başlarız. Savaş yeni başladı” yazılı bir mesaj gönderildi. Ancak hükümet tehditlere boyun eğmedi. Guerreros Unidos’un yeni lideri yakalanmıştı. Mafya lideri, emri kendilerine Pineda’nın verdiğini itiraf etti. Derhal Belediye başkanı ve eşi için tutuklama emri çıkarılsa da çift, çoktan kayıplara karışmıştı.


  Görüş Bildir