Petrol
91.46
-0.37%
Euro
18.4236
-0.66%
Dolar
18.5776
0.03%
Altın
1.021
-0.88%
Borsa
3492
0.00%
Bitcoin
374.928
0.43%
15ºC
İstanbul
Çok bulutlu 15 C

  Merkel: Eğer yapabilseydim zamanı geri almak isterdim

  Almanya Başbakanı Angela Merkel, sığınmacılara yönelik politikasında yanlış yaptığını kabul etti.
  • Ajanslar
  • 19.09.2016 - 16:34
  Merkel: Eğer yapabilseydim zamanı geri almak isterdim

  merkel

  Berlin seçimlerinde partisi CDU’nun ağır kayıp yaşaması sonrasında konuşan Merkel, 2015 yazından önce sığınmacılara yönelik atılması gereken adımlar konusunda geç kalındığını söyledi.

  "ZAMANI GERİ ALMAK İSTERDİM"

  "Eğer yapabilseydim zamanı geri almak isterdim" diyen Almanya Başbakanı Merkel, kendisinin ve hükümetin uzun süre Avrupa’da Dublin kurallarına güvendiğini belirtti.

  Almanya’ya yönelik sığınmacı akınının belirli bir süre kontrolden çıktığını belirten Merkel, yine de o zaman aldığı kararların arkasında olduğunu vurguladı. Merkel, değerlendirmelerinin kesinlikle doğru olduğunu ancak, uygulamada yeterince kontrol sağlanamadığını söyledi.

  "SEÇİM SONUÇLARI YETERSİZ VE HAYAL KIRICI"

  Dün yapılan Berlin eyalet seçimlerinin sonucunu “yetersiz ve hayal kırıcı” olarak nitelendiren Merkel, “Büyük koalisyon artık çoğunluğa sahip değil, bu çok acı” ifadelerini kullandı.

  Welt Online’ın bildirdiğine göre, uyum konusunda yetersiz kalındığını da kaydeden Merkel, sığınmacı politikasında ihtiyacı olanlara kapıları kapatma gibi bir politika değişikliğine ise kendisinin ve partisinin gitmeyeceğini vurguladı. Sığınmacı sorununun çözümü konusunda söylediği “Yapabiliriz “ sözünü tekrarlamaktan kaçınan Merkel, Almanya’nın bu sorunun üstesinden geleceği konusunda inancının tam olduğunu söyledi.

  MERKEL'İN PARTİSİ İLK KEZ YÜZDE 20'NİN ALTINDA OY ALDI

  Sığınmacı politikaları nedeniyle yoğun eleştiri alan Angela Merkel’in partisi CDU, 4 Eylül’de yapılan Mecklenburg Vorpommern ve dün yapılan Berlin eyalet parlamentosu seçimlerinde de yüzde 20’nin altında oy aldı. Mecklenburg Vorpommern’de yüzde 19 oy alan CDU, Berlin’de yüzde 17.6’da kaldı.

  Merkel'in partisi oy kaybetti haberiMerkel: Eğer yapabilseydim zamanı geri almak isterdim #2

  Görüş Bildir