Euro
11.1924
1.02%
Dolar
9.6026
1.08%
Altın
553.67
1.55%
Borsa
1.48
1.68%
Bitcoin
587.421
0.33%
14ºC
İstanbul
Açık 14 C

  Merkel: Fransa ile aynı acıyı hissettik

  Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa’nın başkenti Paris'teki terör saldırılarıyla ilgili olarak, Avrupa'da herkes için önemli olan değerleri birlikte savunacaklarını söyledi.
  • 10.01.2015 - 06:12
  Merkel: Fransa ile aynı acıyı hissettik

  angela merkel

  Merkel, Hamburg kentinde düzenlenen Hristiyan Demokrat Birlik Partisi'nin (CDU) yönetim kurulu toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada, Fransız halkının bu barbarca saldırıda birlikte durmasından etkilendiğini belirtti.

  "Fransız dostlarımızla birlikte acıyı hissettik" diyen Merkel, Almanya’daki insanların da basın ve din özgürlüğü gibi önemli değerleri savunmak için kalpleriyle ve tüm iradeleriyle Fransa’nın yanında duracağını kaydetti.

  "Hepimiz için önemli ve yaşantımızın temeli olan değerleri Avrupa'da birlikte savunacağız" diyen Merkel, "Şimdi, bizi korkunun değil, bize önemli gelen şeylerle yönlendirildiğimizi göstermemiz lazım. Bu da bize güç verecek" şeklinde konuştu.

  Merkel, Paris’te Pazar günü terör kurbanları için düzenlenecek anma yürüyüşüne katılacağını söyledi.

  Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande’ın davetini kabul ettiğini belirten Merkel, "Bu dönemde birlikte durmamız Alman-Fransız dostluğunun önemli işaretidir" şeklinde konuştu.

  Merkel, Almanya’daki güvenlik durumuyla ilgili olarak da, "İnsanlara şunu söyleyebiliriz: İçişleri Bakanı ve federal hükümet bu zor zamanda mümkün olan en yüksek düzeyde güvenliği sağlamak için elinden geleni yapacak" dedi.

  Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere’nin de Pazar günü Paris’teki yürüyüşe katılacağı ifade edildi.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir