Petrol
110.73
1.49%
Euro
17.5438
-1.59%
Dolar
16.5408
-2.04%
Altın
970.49
-2.18%
Borsa
2528
-1.02%
Bitcoin
346.680
-4.51%
27ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 27 C

  Merkel İngiltere'ye karşı tavrını sertleştiriyor

  İngiltere'nin AB'den ayrılma kararını almasının ardından Merkel, benzer olayların yaşanmaması için İngiltere'ye tavrını sertleştiriyor.
  • Ajanslar
  • 07.10.2016 - 08:38
  Merkel İngiltere'ye karşı tavrını sertleştiriyor

  Merkel İngiltere ye karşı tavrını sertleştiriyor #1

  Financial Times, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Avrupa Birliği'nden ayrılma takvimini açıklayan İngiltere'ye karşı daha sert bir tutum izlemeye başladığına dikkat çekiyor.

  İNGİLTERE RAHAT BİR ANLAŞMA YAPAMAZ

  İngiltere'nin ve iş dünyasının, ekonominin kötü etkilenmemesi için "yumuşak çıkış" istediği, Merkel'in ise iş dünyasına İngiltere ile "AB'nin temellerini zayıflatacak, rahat bir anlaşma" yapılmayacağı mesajını verdiği belirtiliyor.

  SERBEST DOLAŞIM HAKKI OLMAYACAK

  Merkel'in taviz verilmeyeceğini özellikle vurguladığı başlıklardan biri AB içindeki serbest dolaşım hakkı.

  Times da Merkel'in tutumundaki bu sertleşmenin nedeninin, İngiltere Başbakanı May'in göçmenlik konusundaki uzlaşmaz tavrı olduğunu yazıyor.

  ORTAK PAZAR OLMAYACAK

  Merkel'in dün iş dünyası liderlerine yaptığı konuşmada, İngiltere'nin serbest dolaşıma izin vermediği takdirde Ortak Pazar'da kalamayacağını söylemesinin ardından, salonda büyük alkış koptuğu belirtiliyor.

  BENZER OLAYLARA DAVETİYE ÇIKARABİLİR

  Daily Telegpraph da aynı konuşmada Merkel'in, İngiltere'ye verilecek olası tavizlerin, AB'de benzer olaylara davetiye çıkaracağını söylediğine dikkat çekiyor.

  İNGİLTERE DE ORTAK PAZARDA KALMAK NİYETİNDE DEĞİL

  Financial Times ise İngiltere Başbakanı Theressa May'in son açıklamalarının, İngiltere'nin AB'nin ortak pazarı içinde kalmaya niyetli olmadığını gösterdiğini yazıyor.

  İngiltere'nin Ortak Pazar'dansa sektörel olarak özel anlaşamalar yaparak ticaretin yara almasını engellemeye çalışacağı belirtiliyor.

  "İNGİLTERE, TÜRKİYE MODELİNİ ÖRNEK ALAMAZ"

  Daily Telegraph'ta, İngiltere'nin AB'den çıkmasının ardından birlik ile ticari ilişkilerini nasıl bir modelle yürütebileceğini ele alan makalede, AB üyesi olmayan ancak Gümrük Birliği'nde bulunan Türkiye'nin, İngiltere için örnek olamayacağı belirtiliyor.

  GÜMRÜK BİRLİĞİ ANLAŞMASI İNGİLTERE'YE UYGUN DEĞİL

  Gümrük Birliği'nin AB'deki serbest ticaret anlaşmasıyla aynı şey olmadığını vurgulayan makale, İsviçre ve Norveç'in Gümrük Birliği dışında olmasına rağmen en büyük ticaretini AB ülkeleri ile yaptığına dikkat çekiyor.

  Gümrük Birliği'nin Türkiye'yi AB'ye bağımlı ve AB dışındaki ülkelerle ticaret yapmasını daha zorlu hale getirdiğini yazan Daily Telegraph, İngiltere'nin AB'den çıkış sonrasında böyle bir pozisyonda kalmak istemeyeceğini belirtiyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir