Euro
15.3761
0.87%
Dolar
13.5107
0.64%
Altın
799.5410
0.47%
Borsa
2,055.36
0.65%
Bitcoin
572.233
0.83%
4ºC
İstanbul
Güneşli 4 C

  Merkel resti çekti: Ben ölmeden asla

  Euro Bölgesi'nin ortak borçlanmasına karşı çıkan Merkel, "Ben ölmeden hayatta olmaz" dedi.
  • 27.06.2012 - 15:26
  Merkel resti çekti: Ben ölmeden asla

  Merkel resti çekti: Ben ölmeden asla #1

  Euro Bölgesi'nin ortak borçlanmasına kapıyı tamamen kapatmaya çalışan Almanya Başbakanı Angela Merkel, 'Toplu borç sorumluluğunun ben hayatta olduğum sürece gerçekleşeceğini sanmıyorum.' dedi.

  TOPLU BORÇLANMAYA KARŞI RESTİ ÇEKTİ

  Yarın başlayacak AB liderler zirvesi öncesinde parlamentoda konuşan Merkel, "Gözlem ve yükümlülük el ele gitmeli. Ortak sorumluluk yaterli denetim sağlandığında mümkün olabilir" dedi.

  "Varolan kriz her gün, Euro Bölgesi'ndeki tek bir ülkede oluşan zorluklar, tüm Euro Bölgesi'ni etkilemektedir" diye konuşan Almanya Başbakanı, tek tek ülkelerin yapacağı hamlelerin Euro Bölgesi'nin dengesini sağlamaya yetmeyeceğini vurguladı.

  Zirvesi öncesinde İtalya Başbakanı Mario Monti ise, borçlanma maliyetleri üzerindeki baskının hafifletilmesi için AB destek fonlarının kullanılmasında ısrar ediyor.

  ÇABUK VE KOLAY BİR ÇÖZÜM YOK

  Merkel, Euro Bölgesi'nin içinde bulunduğu borç krizine çabuk bir çözüm bulunmadığını belirterek, kamu harcamaları yoluyla büyümenin artırılması çağrılarına karşı çıktı. "Çabuk ve kolay bir çözüm yok" diye konuşan Merkel, Almanya'nın Euro Bölgesi'nde kamu borç yükümlülüklerinin paylaşılmasına karşı olduğunu tekrarladı.

  Merkel, politik zorlama ile Euro Bölgesi ortak tahvil ihracının Euro'nun kuruluşunda yapılan hataların tekrarı olacağını belirterek, yükümlülüklerin paylaşımı için öncelikle ulusal bütçeler üzerinde kontrollerin artması gerektiğini vurguladı. Merkel konuşmasında Almanya'nın sonsuz bir ekonomik gücü olmadığını ve bunun test edilmemesi gerektiğini belirterek, Almanya'nın zorlanması halinde öngörülemeyen sonuçları olabileceğini ifade etti.


  Görüş Bildir