Euro
10.0365
-0.32%
Dolar
8.4381
-0.21%
Altın
492.59
-0.93%
Borsa
1.393
0.09%
Bitcoin
346.018
0.16%
26ºC
İstanbul
Açık 26 C
  Merkel Türk'lerden özür diledi

  Merkel Türk'lerden özür diledi

  Merkel, 'Bizi affedin' dedi..
  • 24.02.2012 - 09:28

  Merkel Türk lerden özür diledi #1

  Almanya'da 2000-2006 yılları arasında aşırı sağcı Neo-Naziler tarafından öldürülen 8 Türk, bir Yunanlı ve bir Alman polis anısına dün Berlin'de düzenlenen devlet töreninde Başbakan Angela Merkel, kurban yakınlarından af diledi. Merkel, Cumhurbaşkanı Vekili Horst Seehofer, Federal Meclis Başkanı Norbert Lammert ile kurban yakınları salona hep birlikte girdi.

  BİZİ AFFEDİN

  Törende ilk konuşmayı Başbakan Angela Merkel yaptı. Neo-Naziler tarafından işlenen bu cinayetlerin engellenmemesinin Almanya için utanç verici olduğunu belirtirken, cinayetlerden sonra kurbanların yakınlarından şüphelenilmiş olmasından dolayı kendilerinden af diledi. "Bizi affedin" diyen Merkel, davetlileri, kurbanları anmak amacıyla kısa süreli bir saygı duruşuna davet etti.

  Aşırı sağcı canilerin yıllarca fark edilmeden toplumun içinde yaşayabilmiş olmasının Almanya için bir ilk olduğunu, bu nedenle kurbanların yakınlarının şüphelerini, öfkelerini ve yalnız bırakıldıklarını düşünmesini anlayabildiğini ifade eden Merkel, bunların hiçbir zaman ortadan kaldırılamayacağını ancak bu anma törenini de ailelerin yalnız olmadığını göstermek amacıyla düzenlediklerini kaydetti. Başbakan Merkel, bu cinayetlerin ve arkasında kimler olduğunun aydınlatılması ve ortaya çıkarılması için hukuk devletinin tüm imkanlarının kullanılacağı sözü de verdi.

  CİNAYETLERİN AYDINLATILACAĞINA DAİR SÖZ VERDİ

  Merkel, "Almanya Başbakanı olarak cinayetlerin aydınlatılması, arkasındaki kişilerin ortaya çıkarılması ve yargılanması konusunda her çabayı harcayacağıma söz veriyorum" dedi. Bu olayların bir daha yaşanmaması için önlemlerin alındığını ve çok sayıda araştırma komisyonunun kurulduğunu, Almanya'da insanların sadece farklı kültürden, dinden gelmelerinden ya da derilerinin renginden dolayı takibe uğramalarına ya da şiddete maruz kalmalarına izin vermeyeceklerini de söyledi.

  TÖRENDEN FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

  KATİLLERİN HAZIRLADIĞI VİDEOLARI İZLEDİ

  Merkel, katillerin hazırlamış olduğu videoları seyrettiğini ve bugüne kadar hayatında insanları bu kadar aşağılayan bir şey daha görmemiş olduğunu dile getirdi. Başbakan Merkel, bazen devlet olarak yeterli kalmadıklarını da kabullenmek zorunda olduklarını, demokrasi düşmanlarının, işsizliğin yüksek olduğu bölgelerde etkili olmaya çalıştığını, tüm toplumun bunlarla mücadele etmesi gerektiğini vurguladı.

  'BİZ TEK BİR ÜLKE VE TEK BİR TOPLUMUZ'

  En basit ırkçı söylemlerin bile hassasiyetle izlenmesi ve vatandaşların uyanık olması gerektiğini belirten Merkel, Almanya'nın, refahını dünyaya açık bir ülke olması sebebiyle sağlayabildiğini ifade ederek, "Biz tek bir ülke ve tek bir toplumuz" dedi.

  12 MUM

  Büyük anma töreni, Berlin Güzel Sanatlar Üniversitesi Orkestrası'nın Bach'ın eserini çaldığı esnada farklı din ve etnik yapıya mensup 12 gencin salona sırayla 12 mum taşıması ile başladı. Açılış konuşmasını Başbakan Merkel yaptı. Konuşmanın ardından orkestra, Cemal Reşit Rey'in eserini seslendirdi.

  AHMET MUHİP DIRANAS'IN ŞİİRİ OKUNDU

  Ahmet Muhip Dıranas'ın Kar şiiri ile birlikte, Erich Fried, Bertolt Brecht ve Josef Reding'in şiirleri yorumlandı. Yapımcı Mousse T. (Mustafa Gündoğdu) tören için uyarladığı Sting'in 'Fragile', John Lennon'ın 'Imagine' eserini çaldı.

  HALİL YOZGAT'IN BABASINDAN DUYGULANDIRAN KONUŞMA

  Merkel'in ardından Neo-Naziler'in son kurbanı Halit Yozgat'ın babası İsmail Yozgat, duygu dolu bir konuşma yaptı. Besmele çekerek konuşmasına başlayan İsmail Yozgat, Ombudsman Barbara John'un kendisine mektup göndererek 10 bin Euro tazminat isteyip istemediğini sorduğunu belirterek "Biz para istemiyoruz" dedi.

  3 İSTEKTE BULUNDU

  Konuşmasına üç isteği olduğunu belirterek devam eden Yozgat "Birinci isteğim katillerin 'abileri' yakalansın. Benim Alman adaletine güvenim tamdır" dedi. İkinci isteğinin oğlunun adının doğduğu ve vurulduğu sokağa verilmesi olduğunu belirten Yozgat, üçüncü olarak da Neo-Naziler'in öldürdüğü 10 kurban adına bir vakıf kurulmasını istedi.

  'BU ÜLKEYİ TERK ETMEYECEĞİM'

  Neo-Nazi cinayetlerinin ilk kurbanı Enver Şimşek'in kızı Semiya Şimşek ile sekizinci kurban Mehmet Kubaşık'ın kızı Gamze Kubaşık kürsüye çıktı. Şimşek, cinayetten sonra kendilerinden şüphe duyulduğunu, polisin bile, babasının uyuşturucu ticaretiyle ilgilenmiş olabileceğini ima etteğini ancak gerçeğin ortaya çıktığını söyledi. Semiya Şimşek, "Her şeye rağmen doğduğum bu ve kök saldığım bu ülkeyi terk etmeyeceğim" dedi.

  NAZIM'IN ŞİİRİNİ ALMANCA OKUDU

  Gamze Kubaşık Nâzım Hikmet'in Davet şiirini Almanca okudu. Ardından sahnede bulunan 12 mumdan birini Semiya Şimşek alarak Gamze Kubaşık'a verdi. Mumu taşıyan Gamze önde, arkasında Semiya ile birlikte davetlilerin arasında salonu terk etti. Başbakan Angela Merkel ve diğer konuklar da Gamze ve Semiya'yı takip ederek salondan ayrıldı.. (Hürriyet)

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir