Euro
10.0365
-0.32%
Dolar
8.4381
-0.21%
Altın
492.59
-0.93%
Borsa
1.393
0.09%
Bitcoin
345.350
-0.72%
26ºC
İstanbul
Açık 26 C

  Merkel: Ukrayna'da ateşkesi iki taraf da ihlal ediyor

  Almanya Başbakanı Merkel, Ukrayna'da yaşanan gelişmelere ilişkin "Ateşkes ihlalleri iki taraftan da gözlemleniyor" dedi.
  • AA
  • 10.05.2015 - 19:38
  Merkel: Ukrayna'da ateşkesi iki taraf da ihlal ediyor

  ukrayna

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Sovyetler Birliği'nin İkinci Dünya Savaşı'nda dönemin Nazi Almanyası'na karşı kazandığı zaferin 70. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Moskova'da bulunan Almanya Başbakanı Angela Merkel, Kremlin Sarayı'nda görüştü.

  PUTİN TARAFLARIN HEMFİKİR OLDUĞUNU İFADE ETTİ

  Putin, görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Ukrayna'da yaşananlar konusunda Almanya ile ciddi görüş ayrılıkları olduğunu belirterek ancak krizin "barışçıl ve diplomatik" yollarla çözülmesinden başka alternatif bulunmadığı konusunda tüm tarafların hemfikir olduğunu ifade etti.

  "BUGÜN MALUM SORUNLAR DEVAM EDİYOR"

  Putin, Ukrayna'da barışın sağlanması için Misnk anlaşmasının şartlarının yerine getirilmesi gerektiğini vurgulayarak "Minsk anlaşmasının zor da olsa ilerlediğini kabul etmek için gerekli nedenler mevcut. Krizin uzun vadeli ve kalıcı çözüme kavuşmasının tek yolunun Kiev ile Lugansk ve Donetsk arasında doğrudan diyaloğun tahsis edilmesi olduğundan eminim" ifadesini kullandı.

  Rusya-Almanya ilişkilerinin başarılı bir şekilde gelişmesi için çok şey yapıldığını dile getiren Putin, "Bugün malum sorunlar devam ediyor. Bu sorunlar ne kadar hızlı çözülürse ilişkilerimiz de o kadar hızlı gelişmeye devam edecektir" dedi.

  MERKEL HER İKİ TARAFIN DA SORUMLULUĞU OLDUĞUNU SÖYLEDİ

  Almanya Başbakanı Merkel ise Ukrayna krizinin çözümünde Minsk anlaşmasının temel teşkil ettiğini, ülkenin doğusundaki ateşkes ihlallerinden her iki tarafın da sorumlu olduğunu söyledi. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'ndan ateşkes ihlalleri konusunda günlük rapor aldıklarını anlatan Merkel, "Bir tarafın şartları yüzde 100 yerine getirdiği, diğer tarafın ise uygulamadığını söylemek mümkün değil. Ateşkes ihlalleri iki taraftan da gözlemleniyor" diye konuştu.

  "ANLAŞMANIN BAŞARILI OLDUĞUNU SÖYLEYEMEYİZ"

  Merkel, Ukrayna'nın toprak bütünlüğünün muhafaza edilmesi gerektiğini vurgulayarak "Minsk anlaşmasının başarılı olduğunu söyleyemeyiz. Ama elimizde başka bir şey de yok. Bu nedenle bu yönde çalışmaya devam etmeliyiz" değerlendirmesinde bulundu.

  Putin ve Merkel görüşmeden önce, Kızıl Meydan'ın yanında İkinci Dünya Savaşı'nda hayatını kaybeden askerler anısına dikilen Meçhul Asker Anıtı'na çelenk bıraktı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir