Petrol
75.42
-0.96%
Euro
19.6671
-0.10%
Dolar
18.6409
0.02%
Altın
1.078
0.59%
Borsa
5005
3.08%
Bitcoin
324.131
-0.35%
15ºC
İstanbul
Bulutlu 15 C
  Merkel ve Çipras Berlin'de bir araya geldi

  Merkel ve Çipras Berlin'de bir araya geldi

  Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, görüşmeleri sonrası ortak basın açıklaması yaptı.
  • AA
  • 24.03.2015 - 07:41

  Merkel ve Çipras Berlin de bir araya geldi #1

  Almanya Başbakanı Angela Merkel, Yunanistan’daki reform programının doğru veya yeterli olduğuna karar verenin Almanya olmadığını söyledi.

  Merkel, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile Berlin’de bir araya geldikten sonra iki lider Başbakanlık'ta ortak basın toplantısı düzenledi.

  ALMANYA'NIN DEĞİL AVRUPA'NIN SORUNU VURGUSU

  Yunanistan’nın hangi reformları gerçekleştireceğinin kurumlarla yaptığı görüşmede ele alındığını ifade eden Merkel, "Almanya reform programının doğru veya yeterli olduğuna karar veren bir kurum değil. Reform programı 3 kurum tarafından değerlendiriliyor ve Avro Grubu karar veriyor” diye konuştu.

  Merkel ve Çipras Berlin de bir araya geldi #2

  Merkel, Yunanistan'ın likidite sorunu konusunda bir şey söyleyemeyeceğini belirterek, “Ben Almanya’nın Şansölyesiyim ve böylelikle Avro Grubu’ndaki 19 ülkeden birini temsil ediyorum” dedi.

  Yunanistan’ın ekonomik olarak güçlü olmasını, ekonomisinin büyümesini ve özellikle ülkedeki yüksek olan işsizlik sayısını azaltmasını istediğini aktaran Merkel, bunun için yapısal reformlarla, sağlam bütçeye ve idarenin işlevini yerine getirmeye ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

  TAZMİNAT KONUSU ALMANYA İÇİN KAPANDI

  Merkel, Yunanistan’ın tazminat talebiyle ilgili olarak, tazminat konusunun Alman hükümeti açısından siyasi ve yasal olarak kapandığını yineledi.

  Merkel ve Çipras Berlin de bir araya geldi #3

  Ancak geçmişte Yunanistan'da nasıl bir zulüm yapıldığı, Nasyonalsosyalizm döneminde Yunanistan’da nasıl bir despotluk yapıldığının bilincinde olduklarını ve bunu Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck’un geçen yıl Yunanistan’a yaptığı ziyarette de dile getirdiğini kaydeden Merkel, bu bilinci ayakta tutma görevini Almanya’nın çok ciddiye aldığını ifade etti.

  Merkel ve Çipras Berlin de bir araya geldi #4

  ÇİPRAS ANLAYIŞ GÖSTERİLMESİNİ İSTEDİ

  Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras da, var olan zorlukları aşmak için diyalogdan başka bir yolun bulunmadığını belirterek, “Bizim birbirimizi daha iyi anlamamız lazım” şeklinde konuştu.

  Son yıllarda başarılan şeyleri yıkmak değil, yeni siyaset ile kötü olan şeyleri ortadan kaldırmak istediklerini dile getiren Çipras, “Bizim ortak hedefimiz Yunanistan’da  önceki hükümetlerin ilerletmediği ve gerekli olan büyük yapısal reformları gerçekleştirmek” dedi.

  Merkel ve Çipras Berlin de bir araya geldi #5

  Yunanistan’daki krizin iç sorunlarla ilgili de olduğunu kaydeden Çipras, hedeflerinin vergi sistemindeki adaleti sağlamak, yolsuzlukla ve vergilerin yurt dışına kaçırılmasıyla mücadele etmek olduğunu belirtti.

  "NE YUNANLILAR TEMBEL NE DE ALMANYA SUÇLU"

  Son yıllardaki ön yargıların ortadan kaldırılması gerektiğini söyleyen Çipras, şöyle devam etti:

  “Ne Yunanlılar tembeldir ne de Yunanistan’ın kötü duruma gelmesinde Almanya’nın suçu var. Bu ön yargıları kaldırmak için iki ülke de yoğun çaba göstermemiz lazım.”

  İki ülkenin birlikte yolsuzlukla mücadele etmesi gerektiğini vurgulayan Çipras, bu konuda Alman hükümetinin yardımına ve desteğine ihtiyaç duyduklarını kaydetti.

  Merkel ve Çipras Berlin de bir araya geldi #6

  "SIEMES DAVASI KAPANSIN"

  Çipras, özellikle yolsuzluk konusunda Siemens şirketinin davasının bir an önce son bulmasını istedi.

  "GEÇMİŞTEKİ GÖLGELERİ AYDINLATMAMIZ LAZIM"

  İki ülke arasındaki ilişkileri geren Almanya'nın Yunanistan'a savaş tazminatı ödemesi gerektiğine ilişkin tartışmalarla ilgili olarak da Çipras, “Geçmişteki gölgeleri aydınlatmamız lazım” ifadelerini kullandı.

  Çipras bu konunun borç kriziyle bir ilgisinin olmadığını söyledi.

  TAZMİNAT İSTEĞİ ETİK KONUSU OLDU

  “Bu bizim için ilk etapta maddi bir konu değildir. Bu, iki ülkenin birlikte çalışacağı etik ve ahlaki bir sorun” diyen Çipras, bunun Almanya ve Yunanistan ile ilgili değil, Nasyonalsosyalizm, faşizm ve totalitarizmi aşmak için çok kan kaybeden Almanların ve Yunanlıların konusu olduğunu kaydetti.

  Merkel ve Çipras Berlin de bir araya geldi #7

  Çipras, Avrupa’da yapılan sözleşmelerin yerine getirilmesi gerektiğini belirterek, sözleşmelerde taahhütleri de saygıyla karşıladıklarını, ancak farklı öncelikler getirilmesi gerektiğini anlattı.

  YUNANİSTAN ALMANYA'NIN MÜLKLERİNE EL KOYMAYACAK

  Yunanistan’daki Alman devletine ait mülklere el konulması ve Goethe Enstitüsü’nün kapatılmasına ilişkin açıklamalarla ilgili olarak Çipras, “Bunları unutun. Bu olamaz” ifadesini kullandı.

  "MERKEL'LE İLİŞKİMİZ OLUMLU"

  Başbakan Merkel ile olan ilişki konusunda da Çipras, “Merkel dinliyor ve bu fikir alışverişinde yapıcı bir şekilde ilerlemek istiyor. Belki dışarıda bizim ilişkimizle ilgili farklı bir imaj var. Ancak ilişkimiz olumlu. Bu da bir ön yargı” şeklinde konuştu.

  Merkel ve Çipras Berlin de bir araya geldi #8

  "ALMANLARA KARŞI ADALETSİZLİK"

  Alman Der Spiegel dergisinin Merkel’i fotomontaj yöntemiyle Yunanistan’ı işgal eden Nazi subaylarıyla birlikte gösteren kapağını da eleştiren Çipras, “Bunu Merkel’e ve Alman halkına karşı adaletsiz buluyorum” dedi.

  Bunun yayımlanmasını bir provokasyon ve saldırı olarak nitelendiren Çipras, bugünkü Almanya’nın Nasyonalsosyalizm Almanya’sı ile bir ilgisinin olmadığını bildirdi.

  PARTİSİNİN GAZETESİNİ ELEŞTİRDİ

  Çipras, Syriza partisinin gazetesinin de benzer bir şey yayınladığını hatırlatarak, buna karşı çıktığını söyledi.

  Çipras, "Benim  ekonomik ve mali destek talep etmek için Almanya’ya geldiğim söylendi. Sebep bu değil. Birlikte fikir alışverişinde bulunmak. Biz nerede ortak bir  temel var ve nerede farklı düşündüğümüzü  görmek istedik. Bu farklılıklar da tartışılmalı. Bu görüşmemiz verimli olabilir ve iki ülke arasında yeni bir tür ilişki oluşur” değerlendirmesinde bulundu.

  Yunanistan’ın likidite sorunlarını aşmak için yeteri kadar para almadığını ve sorunların bilindiğini ifade eden Çipras, bu konuda ilerlemek için siyasi çözümler bulmak istediklerini sözlerine ekledi.

  Merkel ve Çipras basın toplantısından sonra akşam yemeğinde de bir araya gelecek.

  Öte yandan Başbakanlık önünde Çipras lehine gösteri yapıldı.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   


  Görüş Bildir