Petrol
111.22
-0.37%
Euro
17.5433
0.37%
Dolar
16.8155
0.36%
Altın
977.61
0.16%
Borsa
2473
1.20%
Bitcoin
323.669
0.45%
24ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 24 C
  Merkel Türkiye'yle ilişkiler kopsun istemiyor

  Merkel Türkiye'yle ilişkiler kopsun istemiyor

  Almanya Başbakanı Merkel Türkiye'deki gelişmelerin kaygı verici olduğunu ancak her şeye rağmen görüşmelerin kesilmesini istemediğini söyledi
  • İHA
  • 23.11.2016 - 11:47

  Merkel Türkiye yle ilişkiler kopsun istemiyor #1

  Alman Federal Meclisi, 2017 yılı bütçesini görüşmek üzere toplandı. Bütçe görüşmelerinin tartışıldığı oturumda ağırlıklı olarak Türkiye konuşuldu.

  Oturumda bir konuşma yapan Almanya Başbakanı Angela Merkel, muhalefetin Türkiye ile Alman hükümeti arasındaki dostluğa yönelik eleştirilerine yanıt verdi. Merkel, tartışma kültüründen yana olduğunu fakat bunu yaparken seviyenin korunmasına özen gösterilmesi gerektiğini vurguladı.

  "TÜRKİYE'DEKİ GELİŞMELER KAYGI VERİCİ"

  Türkiye'deki gelişmelerin kaygı verici olduğunu, bazı değerlerin alarm verdiğini belirten Merkel, şunları söyledi:

  "HER ŞEYE RAĞMEN TÜRKİYE İLE GÖRÜŞMELERİN KESİLMESİNİ İSTEMİYORUZ"

  "Açıkça söylüyorum darbe teşebbüsünü Almanya ve Avrupa olarak kınadık. Ayrıca terörün her türlüsü karşısında olduğumuzu da açıkça ifade ettik. 4 bini aşkın PKK'lıya dava açıldı. Fakat hukuk devleti gereği olarak siyasetin hukuka müdahale etmemesi lazım. Almanya diğer devletler gibi ‘hukuk devleti’ kurallarına uyuyor. Bunun yanında Türkiye'de basın özgürlüğü kısıtlanmasını, binlerce insanın tutuklanmasını da tenkit ediyoruz. Her şeye rağmen Türkiye ile görüşmelerin kesilmesini istemiyoruz"

  Dışişleri Bakanı Steinmeier'in Türkiye ziyaretine de değinen Merkel, kendisinin de Türkiye ile görüşmelere devam edeceğini söyledi. Türkiye ile sağlıklı ilişkilerin devam etmesinden yana olduğunu belirten Merkel, Türkiye'deki olumsuz gelişmeleri de dile getireceğini söyledi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir