Dolar
7.5555
0.1166%
Euro
8.9623
0.0938%
Altın
1950.56
0.3276%
Borsa
1111.96
0.117%
G. Altın
473.93
0.468%
Bitcoin
82990.94
0.4052%
20ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 20 C

  Merkel'e Godmother benzetmesi

  Terminatör'e benzetilen Almanya'nın kadın başbakanı, Avrupa Birliği'nin Ana'sı olarak nitelendirildi.
  • 12.09.2012 - 01:56
  Merkel'e Godmother benzetmesi

  Merkel e Godmother benzetmesi #1

  Almanya'da yedi yıldan bu yana iktidarda olan Başbakan Angela Merkel'i "Terminatör"e benzeten İngiliz New Statesman dergisinin, Merkel'in Avrupa için Adolf Hitler'den daha tehlikeli olduğunu yazmasının yankısı dinmedi.

  "HİTLER'DEN DAHA TEHLİKELİ"

  Hürriyet'in haberine göre; İngiliz dergi bir süre önce Merkel'in Avrupa için Adolf Hitler'den daha tehlikeli olduğunu, krizi çözme planlarının Avrupa Birliği'ni büyük tehlikeye soktuğunu öne sürdü. Dergide yer alan değerlendirmede Avrupa Birliği'nin en güçlü lideri. Euro Bölgesi krizle boğuşurken, Almanya'nın ekonomik atılımlar gerçekleştirdiği, disiplinli mali politikaları ve bütçe açığını azaltma hamleleri onun farkını ortaya koyduğu ifade edildi.

  "Terminatör" olarak nitelendirilen Merkel'in 1954 yılı Temmuz ayında Hamburg'da Lutheran bir papaz ve öğretmen bir annenin kızı olarak dünyaya geldi. Komünist Doğu Almanya'da bir kasabada büyüdüğü ifade edilen yazıda Nisan 2000'de parti lideri olduğu 2005 ve 2009'da seçimleri kazanarak başbakanlık koltuğuna oturduğu belirtildi.

  AVRUPA BİRLİĞİ'NİN ANA'SI

  Euronews kanalı ekonomi ve siyaset alanlarında danışmanlık yapan edebiyat öğretmeni Gertrud Höhler'in ünlü "Godfather" filmine gönderme yaparak, "Godmother" (Ana) adını verdiği kitabında Merkel'i ve sistemini incelediğini bildirildi.

  Höhler, Merkel'in sistemini incelediğini Angela Merkel'in meclisin yetkilerini elinden aldığını savunurken, bunu Euro'yu kurtarma sürecinde yaptığını, Meclis'in yetkilerini her geçen gün kendisine geçirdiğini, Avrupa Merkez Bankası'nın, devlet tahvili alma kararlarının ulusal meclislerden geçmesine artık gerek olmadığına karar vermesinde buhda etkili olduğunu anlattı. Höhler, "Bu kararla birlikte para politikalarının Avrupa Birliği üyesi ülkelerde ve Avrupa Parlamentosu'nda parlamenter demokrasinin yetki alanına girdiği prensibi alt üst olmuş oldu. Herkesin aynı fikirde olduğu bir sisteme doğru gidiş, bana totaliter rejimleri hatırlatıyor" dedi.

  "AVRUPA'YI ALT ÜST EDİYOR"

  Gertrud Höhler, "Angela Merkel Avrupa kurumlarını bu güç ve iktidar savaşında nasıl kullanıyor?" sorusuna yanıt verirken, "Kimsenin gerçek anlamda anlamadığı yapıların herkes tarafından onaylanmasını sağlıyor. Bir yanda kesintisiz bir anti demokratik sistem, diğer yanda da kaynakların sınırsızca harcanması için bir çok imkan sözkonusu. Ve buna istikrar diyorlar. Oysa bu Avrupa"yı alt üst ediyor" dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir