Dolar
7.3676
0.3637%
Euro
8.7247
0.5369%
Altın
1944.06
-0.4959%
Borsa
1083.83
-1.4932%
G. Altın
460.984
-0.0065%
Bitcoin
87113
2.3258%
23ºC
İstanbul
Açık 23 C

  Merkel'i zora sokan seçim sonucu

  Almanya'daki seçim sonucu Angela Merkel'i zora soktu.
  • 22.01.2013 - 08:23
  Merkel'i zora sokan seçim sonucu

  Merkel i zora sokan seçim sonucu #1

  Aşağı Saksonya eyaletindeki seçim yenilgisi, sekiz ay sonra yapılacak genel seçimler öncesinde Almanya Başbakanı Angela Merkel'i zora soktu.

  Almanya Başbakanı Angela Merkel'in partisi Hrıstiyan Demokrat Birlik (CDU), Aşağı Saksonya eyaletinde 10 yıldır süren iktidarı kaybederken, sekiz ay sonra yapılacak genel seçimler öncesinde moral kaybı yaşadı.

  SİYASİ DENGELER DEĞİŞTİ

  Almanya'nın ikinci en büyük eyaletinde iktidarın muhalefetteki Sosyal Demokratlar ve Yeşiller'e geçmesiyle birlikte Berlin'deki siyasî dengeler de değişti. Federal Alman Parlamentosu'nun iki kanadından biri olan Eyalet Temsilcileri Meclisi'nde çoğunluk Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Sol Parti'den oluşan muhalefet partilerine geçti. Siyasi gözlemciler, Merkel hükümetinin gelecek 8 aylık dönemde parlamentonun geçirmek istediği yasalarda sorunlarla karşı karşıya kalabileceğini belirtiyor.

  BİR SANDALYE FARKLA

  Almanya'da 22 Eylül'de düzenlenecek genel seçimler öncesinde büyük öneme sahip eyalet seçimlerinin ilki, önceki gün Aşağı Saksonya'da yapıldı. Genel seçimler için bir işaret niteliği taşıyan yarışta, Başbakan Angela Merkel'in partisi Hıristiyan Demokrat Birliği (CDU) yüzde 6.5 gerileyerek, oyların yüzde 36.3'ünü alabildi. Almanya'nın ikinci büyük eyaleti olan 8 milyon nüfuslu Aşağı Saksonya'da koalisyon ortağı Hür Demokratik Parti (FDP) yüzde 9.9 oy alırken, muhalefet partileri patlama yaptı. Sosyal Demokrat Parti'nin (SDP) oyları yüzde 2.4 artarak yüzde 32.6 oldu, Yeşiller Partisi ise 13.6 destek kazandı. Resmi olmayan ilk sonuçlara göre muhalefet partilerinin kazandığı sandalye sayısı CDU ve FDP koalisyonunun milletvekili sayısından bir fazla oldu. Sol Parti ile Korsanlar Partisi ise meclise girmek için yeterli oyu alamadı.

  HÜKÜMETİ ZORA SOKTU

  Seçim sonuçları, Başbakan Merkel açısından ciddi bir yenilgi anlamına geliyor. Son iki yılda düzenlenen yerel seçimlerin çoğundan oy kaybıyla çıkan CDU, Kuzey Ren Vestfalya, Hamburg, Baden-Württemberg ve Schleswig Holstein'dan sonra Aşağı Saksonya'da da güç kaybetmiş oldu. Seçimin en büyük sürprizlerinden birini ise FDP yaptı. Yüzde 5 barajının altında kalacağı tahmin edilen FDP, sınırın iki katı oranında oy almayı başararak herkesi yanılttı. Aşağı Saksonya eyalet parlamentosu seçimi, tüm dengeleri değiştirdi. Muhalefetin iktidar karşısında sembolik de olsa üstünlük sağlaması, Merkel hükümetini zora soktu.

  SEÇMEN DAHA ÖNCE SİNYAL VERDİ

  Eyalette kurulacak SPD-Yeşiller hükümeti ile mecliste üstünlüğün muhalefete geçecek olması, Merkel hükümetinin şimdiden kara kara düşünmesine yol açtı. Seçim sonuçlarının ardından Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir, seçimin federal hükümete mesaj olduğunu söyledi ve "Eyaletteki değişim federal düzeyde de gerçekleşecek. Bunun sinyalini seçmen daha önce verdi" dedi. Seçim öncesi kamuoyu yoklamalarının aksine FDP'nin barajı aşıp yüzde 9.9 oy almasına rağmen partinin Genel Başkanı Philipp Rösler, başbakan adayı olmayacağını açıkladı.

  SEÇMEN ŞAŞIRTTI

  Kamuoyu yoklamalarının aksine sonuç çıkması seçmenin iyi bir ders verdiği yorumlarına neden oldu. FDP'nin oy patlaması seçmenin dikkate alınması gerektiğini bir kez daha ortaya koydu. SPD Genel Başkanı Sigmar Gabriel, bu durumu, "Sonuçla kazanan hep iyi olan taraf oluyor" cümlesi ile özetledi. Hessen Eyaleti de seçimi öne almayı düşünmeye başladı. Eyaletin CDU'lu Başbakanı Bouffier, eyalette 2014 tarihinde gerçekleşecek seçimi sonbahardaki genel seçim ile birlikte yapabileceklerini bunu da Eyalet Parlamentosu'nda ele alacaklarını söyledi. Bouffier'in bu söylemi, CDU'nun daha fazla güç kaybetmeden seçime girme çabası ve Merkel'in popülaritesinden yararlanarak isteği olarak yorumlandı.

  MERKEL: "SONUÇ HEPİMİZİ ÜZDÜ"

  Başbakan Merkel'in partisi Hıristiyan Demokrat Birliği CDU, Aşağı Saksonya'da seçimden birinci parti olarak çıkmasına rağmen yüzde 6.5 oy kaybetti. CDU, daha önce de önemli kalelerini kaptırmıştı. Kuzey Ren Vestfalya, Baden Württemberg eyaletinde CDU'nun yerini SPD-Yeşiller koalisyonu almıştı. Uğradığı yenilginin acı olduğunu belirten Merkel "Bugün gelinen nokta itibarıyla aldığımız sonuç hepimizi üzdü" dedi.

  SCHRÖDER'İN EŞİ DE MECLİS'E GİRMEYİ BAŞARDI

  Eski Almanya Başbakanı Gerhard Schröder'in eşi Doris Köpf Schröder de bölgesinde seçimi yüzde 41.8 oy alan CDU'nun adayı Dirk Toepffer'e kaptırdı. Yüzde 33.8 oy alan Schröder, parti listesinde 12. sırada yer aldığı için meclise girmeyi başardı. Yeşiller oylarını en çok artıran parti oldu. Yeşiller'in Federal Başbakan Adayı Jürgen Trittin (solda başta) ve Eş Genel Başkan Claudia Roth, SPD ile koalisyona yeşil ışık yaktı.

  GÖÇMENLER DE BURADAN MESAJ ALMALI

  Almanya Türk Vatandaşları Konseyi (RTS) Başkanı Yaşar Bilgin, Aşağı Saksonya seçiminin siyasetçilere seçimi iyi okumaları ve ciddiye almaları gerektiği mesajını verdiğini söyledi. "Bu seçimden ders alınmalı" diyen Bilgin, "Her oyun önemi bir kez daha ortaya çıktı. Bir koltuk çok şeyi değiştirdi. Göçmenler de buradan mesaj almalı. Seçime katılmalı" dedi. Eskiden göçmenlere kötü davrananın kazandığını söyleyen Bilgin, "Artık göçmene iyi davranan kazanıyor. CDU'lu olarak seçim sonucuna üzüldüm, ama artık önümüzdeki seçimlere bakmalıyız" diye konuştu.

  3 TÜRK MECLİS'E GİRMEYİ BAŞARDI

  Yaklaşık 100 bin Türk'ün yaşadığı Aşağı Saksonya eyaletinde üç Türk kökenli aday da meclise girdi. Soldan sağa SPD'den Mustafa Erkan, Yeşiller Partisi'nden Filiz Polat ile Belit Onay meclise giren isimler oldu.

  BAKAN ÖZKAN SEÇİLEMEDİ

  Eyalette eski Cumhurbaşkanı Christian Wulff tarafından Sosyal İşler, Sağlık, Aile ve Uyum Bakanlığı görevine getirilen Aygül Özkan, seçim şoku yaşayan isim oldu. Hannover Mitte seçim bölgesinden aday olan Özkan'ın rakibi SPD'li oyların yüzde 43.7'sini aldı. Özkan'a ise sandıktan yüzde 26 oy çıktı. Bakan Aygül Özkan, parti listesinde 3. sıradan aday olmasına rağmen listeden kimse parlamentoya giremediği için Özkan da meclis dışı kaldı. Özkan, "Benim için çok uzun bir gece olacak" demişti.

  Görüş Bildir