Euro
10.4288
1.16%
Dolar
8.8674
1.2%
Altın
499.22
1.7%
Borsa
1.385
-1.2%
Bitcoin
377.395
-0.49%
17ºC
İstanbul
Güneşli 17 C

  Mescid-i Aksa baskını işgalin provası

  Filistin İslami Hareketi lideri Raid Salah:Mescid-i Aksa baskını, gelecekteki işgalin provasıdır.
  • 07.10.2012 - 00:34
  Mescid-i Aksa baskını işgalin provası

  Mescid-i Aksa baskını işgalin provası #1

  "İŞGALİN PROVASI"

  Raid Salah, Kudüs'te düzenlediği basın toplantısında, "Cuma günkü baskın, sadece yaralanma ve tutuklamalardan ibaret değildir. Önümüzdeki günlerde gerçekleştirilmesi planlanan Mescid-i Aksa işgalinin bir provasıdır" dedi.

  Raid Salah, Kudüs'teki kanaat önderleri ve dini liderlerin de katıldığı ortak basın toplantısında, "Kudüs ve Mescid-i Aksa için kader anlarını yaşadıklarını" ifade ederek, "İsrail'in açıkça Müslümanları, Arapları ve Filistinlileri tehdit ettiğini, Mescid-i Aksa'yı bölme planı üzerine çalıştığını" belirtti.

  İsrail'in daha önce Mescid-i Aksa'nın altına tüneller kazdığı, şimdi ise Mescid-i Aksa'yı bölmeye çalıştığı uyarısında bulunan Salah, "Ya Mescid-i Aksa ile mutlu bir şekilde yaşarız ya da Mescid-i Aksa'nın avlusunu şehitlerimiz doldurur" diye konuştu.

  "MESCİD-İ AKSA KIRMIZI ÇİZGİ"

  Arap Parlamentosu Başkanı Salim ed-Dekbasi de, Kudüs'te son günlerde yaşanan gerilimle ilgili yaptığı açıklamada, "Mescid-i Aksa aşılmaması gereken bir kırmızı çizgidir" dedi. İsrail güvenlik güçlerinin dün cuma namazının ardından Mecsid-i Aksa avlusuna girmesinin kabul edilemez olduğunu belirten Dekbasi, uluslararası toplum ve kuruluşlara, Kudüs ile Mescid-i Aksa'ya yönelik tecavüzlere son verilmesi için devreye girmeleri çağrısında bulundu.

  İsrail polisi, Yahudi yerleşimcilerin son günlerde Mescid-i Aksa'ya girme teşebbüsleriyle artan gerilimin ardından dün cuma namazı çıkışında Mescid-i Aksa avlusuna baskın yapmış, tepki gösteren Filistinlilere karşı göz yaşartıcı gaz kullanmıştı. Olayda 4 Filistinli yaralanmıştı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir