Dolar
6.8612
0.0014%
Euro
7.7611
0.1535%
Altın
1798.58
-0.2689%
Borsa
114808.56
-0.8506%
G. Altın
396.959
-0.248%
Bitcoin
63644.24
-0.0606%
28ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 28 C

  Mesut Barzani: Bugünkü Irak bildiğimiz Irak'tan farklı

  Mesut Barzani, bir televizyon kanalına verdiği röportajda "Bugünkü Irak, bildiğimiz Irak'tan farklı" dedi.
  • 24.06.2014 - 09:36
  Mesut Barzani: Bugünkü Irak bildiğimiz Irak'tan farklı

  Mesut Barzani: Bugünkü Irak bildiğimiz Irak'tan farklı #1

  Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, Pazartesi günü CNN International kanalına özel bir röportaj verdi.

  "BUGÜNKÜ IRAK BİLDİĞİMİZ IRAK'TAN ARTIK FARKLI"

  Irak'ın artık bir arada kalabilmesinin güç olduğunu söyleyen Barzani, "Çünkü şu an tecrübe ettiğimiz şey bize bu şekilde devam edemeyeceğimizi gösteriyor. Bugünkü Irak, bildiğimiz ve yaşadığımız iki hafta önceki Irak'tan artık farklı" dedi.

  GELECEĞİMİZİ TAYİN ETME VAKTİ GELDİ

  "Iraklı Kürtlerin uzun zamandır hayalini kurdukları kendi kaderini tayin ve hatta bağımsızlık kararının vakti geldi mi" sorusuna ise Barzani şu yanıtı verdi: "Son on yıldır yeni ve demokratik bir Irak inşa edebilmek için her türlü esnekliği ve çabayı gösterdik, elimizden gelen her şeyi yaptık. Fakat maalesef bu tecrübe, olması gerektiği gibi başarılı olmadı. İşte bu yüzden Irak'taki son gelişmelerin ardından, Kürt halkının kendi geleceğini belirlemesi için fırsatı değerlendirmesi gerektiğinin artık kanıtlandığını düşünüyorum.

  "BAĞIMSIZLIK" DEMEDİ

  -Bu bağımsızlık isteyeceksiniz anlamına mı geliyor?

  Artık Kürt halkının geleceğini tayin etme vakti geldi. Biz de Kürt halkının kararı neyse onu destekleyeceğiz.

  REFERANDUM SORUSU

  -Yarın bu karar hakkında bir referandum yapılsa, sonuç sizce ne olurdu?

  Birkaç yıl önce bir referandum yapıldı fakat resmi değildi. Bölgedeki diğer ülkelerdekilerin aksine, gerçek bir sonuç alındı. Halkın yüzde 90'ı bağımsızlığa 'evet' dedi.

  IRAK'IN BÜTÜNLÜĞÜNÜ BİZ KORUDUK

  -Irak'ın dağılmasına neden olmaktan endişe etmiyor musunuz?

  Açıkçası 2003'te rejimin yıkılmasından sonra, Irak'ın birliğini ve bütünlüğünü biz Kürtler koruduk. Son on yıldır bu işi biz yaptık. Fakat şimdi Irak zaten bariz biçimde dağılıyor. Merkezi hükümet her şeyin üzerindeki kontrolünü kaybediyor. Ordu, polis ve her şey dağılıyor. Şu an IŞİD dediğimiz oluşumun ortaya çıkışına tanık oluyoruz. Ortaya çıkan yeni bir devletle çok uzun bir sınırı paylaşıyoruz. Bu bizim suçumuz değil, Irak'ın çöküşüne biz neden olmadık. Bilinmeyenin esiri olmak istemiyoruz."

  MALİKİ BİZDEN YARDIM İSTEMEDİ

  -Şu an IŞİD ile savaşıyor musunuz? Irak Başbakanı Nuri Maliki bu konuda sizden yardım istedi mi?

  Başbakan bizden yardım istemedi. Tersine, yardım teklifimizi reddetti. Biz şu an Kürdistan'ı IŞİD ya da diğer herkesten koruyoruz. Sınıra yaklaşan herkesle savaşırız. Teröristlerle savaşma görevinin icrasında tereddüt etmeyiz. Fakat önümüzde açık bir gelecek olmadıkça ve kapsayıcı bir siyasi çözüm bulunmadıkça savaşmayız.

  Mesut Barzani: Bugünkü Irak bildiğimiz Irak'tan farklı #2

  MALİKİ'Yİ UYARDIM, ŞAHİTLERİM DE VAR

  -Musul'un düşmesinden bir kaç gün önce IŞİD'in Musul'u tehdit ettiğini söylediğinizi okudum ancak uyarılarınızı dikkate almamışlar. Bu konuda konuşur musunuz?

  Başbakan Maliki'yi uyardım. Musul'un düşmesinden sadece birkaç gün değil, birkaç ay önce de uyardım. Ama uyarımı ciddiye almadı. Bu konuda şahitlerim de var. Sünni bölgelerinde yaşayan halk, merkezi hükümetin politikalarına karşı isyan etti. Yaşanan her şey IŞİD tarafından yapılmadı. Fakat IŞİD bu fırsatı değerlendirip kontrolü ele geçirmek istiyor. Bölge halkı, fırsatı kendileri değerlendirmek istiyordu. Çünkü yaşananlar aslında hükümetin yanlış politikalarına tepkiydi ve terörist organizasyon bu fırsatı değerlendirdi. Halkın öfkesi vardı. Dolayısıyla, halkın meşru hakları ile teröristlerin başarmak istedikleri arasındaki ayrım önemli.

  MALİKİ İSTİFA ETMELİ

  Şiiler ve Sünniler arasında bir anlaşma ve yönetimde gerçek bir ortaklık olması halinde IŞİD'in bölgeden uzaklaştırılmasının mümkün olabileceğini söyleyen Barzani, "Bunun sorumlusu her kimse, görevini bırakmalıdır" diyerek Maliki'nin istifasını istedi. Nuri Maliki'nin orduyu kendisine sadık insanlardan kurduğunu, söyleyen Barzani, "Maliki, siyasi otorite ve gücü tekelleştiriyor. Yanlış politikalarının sorumluluğunu almalı" dedi. Barzani, sorunun askeri yolla değil, siyasi anlaşma ortamıyla çözülebileceğini aktardı.

  ABD'YE TEŞEKKÜR ETTİ

  Amanpour'un ABD'nin Kürdistan'ın bağımsızlığına sıcak bakmadığı ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Erbil ziyaret edeceğini hatırlatması üzerine Barzani, ABD'ye yardımları için teşekkür etti ve ABD'nin tüm Iraklılara demokratik ve çoğulcu bir modern devlet kurma şansı verdiğini söyledi. Barzani, Kürtlerin kendi bölgelerini yönetebileceklerini göstermek istediklerini belirtti.

  "KERKÜK KÜRDİSTAN'IN PARÇASI"

  Kerkük'ü tamamen kontrolü altına alan Kürtlerin bölgede daha ne kadar kalacağı sorulduğunda ise Barzani şu yanıtı verdi: "Kerkük'ün Kürdistan'ın bir parçası olduğundan hiçbir şüphemiz yok. Irak Anayasası'nın 140. Maddesine uyarız. Son on yıldır bu maddenin uygulanmasını bekliyoruz. Fakat merkezi hükümetten bu konuda hiçbir ciddiyet göremedik. Bizce Kerkük, Kürdistan'ın bir parçasıdır ve bu konuda konuşmaya gerek yoktur."

  REFERANDUM OLACAK MI?

  "Referandum olacak mı" şeklinde soruya ise Barzani, "Referandum yapmadık. Fakat gerekirse yaparız ve halkın kararına da saygı duyarız" yanıtını verdi.

  Mesut Barzani kimdir?

  Mesut Barzani ile ilgili tüm haberler

  Görüş Bildir