Euro
9.3516
-0.39%
Dolar
7.8137
-0.74%
Altın
449.33
-1.9%
Borsa
1.329
-1.02%
Bitcoin
138.580
3.51%
8ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 8 C

  Mikail Tekin'i öldüren gardiyanlar beraat etti

  Belçika'da Mikail Tekin'i işkenceyle öldürdükleri iddia edilen gardiyanların beraat kararı protesto edildi.
  • 21.12.2012 - 22:04
  Mikail Tekin'i öldüren gardiyanlar beraat etti

  Mikail Tekin i öldüren gardiyanlar beraat etti #1

  Belçika'da üç yıl önce Charleroi kenti yakınlarındaki Jamioulx Cezaevi'nde 31 yaşındaki Mikail Tekin'i işkenceyle öldürdükleri iddiasıyla yargılanan üç gardiyan hakkında beraat kararı veren mahkeme protesto edildi.

  Charleroi Adliyesi önünde toplanan 50 kişilik grup, Tekin'in işkence fotoğraflarını taşıyarak adalet istedi.

  GARDİYANLAR MEŞRU MÜDAFAADA BULUNMUŞ

  Davaya bakan Charleroi Ceza Mahkemesi, 28 Kasım'da verdiği kararda, otopsi raporunda aldığı darbeler sonucunda öldüğü belirtilen, elleri bağlı Tekin'e şiddet uygulamakla suçlanan üç gardiyanın ''Meşru müdafada bulunduklarına'' hükmetmişti.

  AİLE KARARA İSYAN ETTİ

  Tekin'in annesi Döne Arslan, mahkemenin kararına isyan ederek, ''Madem meşru müdafaa, kamera kayıtlarını gösterin, bunu sineme çekeceğim. 15 gardiyan elleri bağlı birine karşı nasıl meşru müdafaada bulunur?'' diye sordu.

  Tekin cezaevinde öldürüldüğünde kendisini ziyaret eden Belçikalı yetkililerin, ''Sabredin, bize güvenin, adalet yerini bulacaktır'' dediğini ama bu kararı gördükten sonra Belçika adaletine inancının kalmadığını belirten Arslan, ''Türkiye'de bir Belçikalı gencin başına bunlar gelseydi dünya ayağa kalkardı. Burası Avrupa Birliği diye insan haklarında Türkiye'yi kınarlar. Açın gözlerinizi, buralarda neler oluyor. Bu, ırkçılık ve yabancı düşmanlığı değilse başka ne olabilir?'' diye konuştu.

  Hakim ve savcının, bu kararla gardiyanların günahına ortak olduklarını dile getiren Arslan, ''Bu kararı verdikten sonra nasıl rahat uyuyorsunuz? Vicdanınız var mı?'' ifadesini kullandı.

  Protestoya katılan bir başka yargı mağduru Nerkiz Şahin ise Mikail Tekin'in işkence izleri taşıyan fotoğrafına işaret ederek, ''Bu fotoğrafı gördüğümde ayakta zor durdum. İnsanlar buna çok dikkatli baksın. Bu yüz artık bizim gelecekteki yüzümüz oldu. Bu tür olaylara insanlarımız sessiz ve suskun kaldıkça bu tür yüzlerle defalarca karşılaşacağız. Buna herkes tepki göstermeli, mağdurların yanında olmalı. Yarınki insan haklarımızı bugünden aramamız gerekiyor'' diye konuştu.

  7 yıl önce evi kundaklanan, olayda eşini ve 2 çocuğunu kaybeden Şahin, kurduğu Adil Yargı Derneği ile mağdurların hakkını arıyor.

  MİKAİL TEKİN DAVASI

  Üç yıl önce Charleroi'de kimlik kontrolü yapan polislerle tartışan Mikail Tekin, tutuklanarak Jamioulx Cezaevi'ne konulmuş ve aynı gün hayatını kaybetmişti.

  Olaya tanıklık eden mahkumlara göre, Tekin, atıştığı 3 gardiyan tarafından dövülerek yerlerde sürüklendi ve boğazına cop bastırılarak öldürülmüştü.

  Tekin'in otopsi raporunda, ''Boyuna yapılan müdahalelerin derine giden yaralanmaya sebebiyet verdiği ve bunların gırtlak dokularının bir kısmını yırtacak ve kıracak kadar ciddi ve uzun süreli olduğu'' belirtilmişti.

  Olayın ardından açığa alınan 3 gardiyan, cezaevi çalışanlarının destek eylemleri karşısında kısa sürede görevlerine iade edilmişti.

  ''Kasıtlı olmadan ölüme sebebiyet verdikleri'' suçlamasıyla tutuksuz yargılanan gardiyanlar, ''Meşru müdafaa haklarını kullandıkları ve tanınan yasal çerçevede hareket ettikleri'' gerekçesiyle beraat ettirilmişti.

  Türkiye'nin Brüksel Başkonsolosluğu'nun da yakından takip ettiği yargı sürecinde son olarak Tekin ailesi Charleroi Ceza Mahkemesi'nin kararını temyize götürmüştü.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir