Petrol
114.75
0.45%
Euro
16.69
2.78%
Dolar
15.87
2.12%
Altın
918.75
0.00%
Borsa
2392
0.06%
Bitcoin
490.294
3.44%
21ºC
İstanbul
Güneşli 21 C
  Mısır Türk Büyükelçiden ülkeyi terk etmesini istedi

  Mısır Türk Büyükelçiden ülkeyi terk etmesini istedi

  Mısır Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin Kahire Büyükelçi Hüseyin Avni Botsalı'dan ülkeyi terk etmesini istedi.
  • 23.11.2013 - 11:51

  Mısır Türk Büyükelçiden ülkeyi terk etmesini istedi #1

  Mısır Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Türkiye ile diplomatik ilişkilerin düzeyini düşürdüklerini ve Türk Büyükelçiden de ülkeyi terk etmesini istediklerini bildirdi. Ayrıca Mısır’ın Ankara Büyükelçisinin de geri çağrıldığı belirtildi.

  Bu sabah Mısır Dışişleri Bakanlığı’nın Protokol Dairesi Genel Müdürlüğü tarafından çağırılan Bostalı Ankara’ya bilgi vererek, istenmeyen adam ilan edildiğini bildirdi ve Mısır’ın diplomatik ilişki seviyesini büyükelçi düzeyinden maslahatgüzar seviyesine indirdiğini iletti.

  DIŞİŞLERİ'NDEN ANINDA KARŞILIK

  Dışişleri Bakanlığı, Mısır Dışişleri'nin aldığı kararın hemen ardından karşılık verdi. Dışişleri "Mısır ile ilişkiler maslahatgüzar seviyesine indirildi. Mısır büyükelçisi istenmeyen adam ilan edildi" açıklaması yaptı. 

  ABDULLAH GÜL'DEN TEPKİ

  Abdullah Gül, Mısır Dışişleri Bakanlığı tarafından Türkiye'nin Kahire Büyükelçi Hüseyin Avni Botsalı'nın ülkeyi terk etmesinin istenmesi üzerine açıklamalarda bulundu.

  Gül: 'Orada olağanüstü bir dönem var. Ümit ederim ki bütün Türkiye ve Mısır arasındaki bu duruma geçici, konjonktürel bakmamız gerekir. Mısır'ın da biran önce demokrasiye tekrar kavuşmasını temenni ederiz.

  Gül'den 'yeni anayasa ve Mısır' açıklaması 

  'TÜRKİYE VE MISIR BİR ELMANIN İKİ YARISI GİBİ'

  Akdeniz'in güneyine baktığımızda Mısır gibi büyük bir devlet, kuzeyine baktığımızda Türkiye gibi büyük bir devlet vardır. Dolayısıyla tarih boyunca da çok sağlam ilişkilerimiz olmuştur. Türk iş adamlarının çok önemli faaliyetleri var. Şüphesiz ki tabii Mısır'da olup bitenlerden çok üzüldük, bunu açıkça da paylaştık. Ümit ediyorum ki ileride bütün bunlar tekrar rayına oturur'  dedi.  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir