Mısır'da 31 yıl sonra olağanüstü hal kaldırıldı

Mısır'da 31 yıl sonra olağanüstü hal kaldırıldı

Mısır'da Cumhurbaşkanı Enver Sedat'ın suikast sonucu öldürülmesinden sonra ilan edilen olağanüstü hal 31 yıl aradan sonra kaldırıldı.

Mısır Cumhurbaşkanı Enver Sedat'ın 1981'de bir suikast sonucu öldürülmesi üzerine ülke genelinde olağanüstü hal ilan edilmişti.

OLAĞANÜSTÜ HAL 31 YIL SONRA KALDIRILDI

El Arabiya'nın haberine göre, yönetimdeki Yüksek Askeri Konsey'den yapılan açıklamada, olağanüstü halin bugün sona erdiği duyuruldu.

Açıklamda ordunun "anayasa deklarasyonu ve yasalar çerçevesinde ülkenin korunması yönündeki ulusal ve tarihi sorumluluğunu" sürdüreceği belirtildi.

Mısır Parlamentosu, olağanüstü hali son olarak Mayıs 2010'da 2 yıllığına uzatmış ancak terör ve uyuşturucu suçlarıyla ilgili uygulamalara kısıtlama getirmişti.

Geçen yıl mart ayında referandumla kabul edilen anayasa deklarasyonuyla orduya ülkenin "korunması" yükümlülüğü verildi ancak olağanüstü hal ilan etme yetkisine sadece parlamento sahip bulunuyor.

Askeri yönetim, devrik Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in devrilmesinden sonra anayasayı askıya almıştı.

MURSİ GAZETECİLERLE BULUŞACAK

Öte yandan ülke, cumhurbaşkanı seçimlerinin ikinci turuna hazırlanıyor. Adaylardan Muhammed Mursi'nin gazeteci ve entellektüellerle bir araya geleceği bildirildi.

Mursi davette gazetecilerden rakibi Ahmet Şefik'e karşı destek isteyecek.