Euro
9.4968
0.16%
Dolar
7.948
-0.05%
Altın
463.09
0.24%
Borsa
1.325
0%
Bitcoin
145.399
-4.04%
9ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 9 C

  Mısır'da anayasa referandumuna doğru

  Kahire'de referandumu destekleyenler ile karşı çıkanlar ayrı yerlerde gösteri yapıyor.
  • 12.12.2012 - 01:35
  Mısır'da anayasa referandumuna doğru

  Mısır da anayasa referandumuna doğru #1

  Mısır'da, anayasa taslağı ve taslağın oylanacağı referanduma destek veren gruplar ile karşı çıkan muhalifler, başkent Kahire'nin 4 ayrı bölgesinde gösteri düzenliyor.

  Anayasa Hazırlık Komisyonu tarafından yapılan ve Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi tarafından kabul edilerek referanduma götürülen anayasa taslağına destek veren gruplar, başkent Kahire'nin iki ayrı bölgesinde gösterilere başladı.

  Nasr City'deki Rabiatu'l-Adeviye Camii önünde toplanan Müslüman Kardeşler, Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP), El-Vasat Partisi ve bir çok gençlik hareketinin üyeleri, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye destek verirken, referandumun da zamanında yapılmasını istedi.

  ''Mursi seninleyiz, Halk Allah'ın kanunlarının uygulanmasını istiyor'' sloganları atan binlerce gösterici, halka, referandum günü sandık başına gitmeleri çağrısında bulundu. Selefi eğilimli siyasetçi Hazim Salah Ebu İsmail'i destekleyen gruplar ise ''Milyonluk gösteri'' adı altında başkent Kahire yakınlarındaki 6 Ekim kentinde gösterilere başladı.

  6 Ekim kentinde bulunan Serbest Medya Sitesi'nin önüne 150'den fazla çadır kuran göstericiler referanduma destek verirken, son olaylarda, medyanın Müslüman Kardeşler ve Selefilere karşı suçlayıcı bir tavır takındığını savunarak, bunu protesto ettiklerini dile getirdi.

  Hazım Salah Ebu İsmail'i destekleyen gruplar, Mısır basınının büyük bir bölümünü eski rejim ile ilişkili güçlerin yönettiğini iddia ederek, Mübarek rejiminin artıkları medyadan temizleninceye kadar gösterileri sürdüreceklerini ifade ettiler.

  Anayasa taslağı ve taslağın oylanacağı referanduma karşı çıkan, solcu ve liberal grupların oluşturduğu Ulusal Kurtuluş Cephesi'nin, Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile Tahrir Meydanı'ndaki gösterileri de devam ediyor.

  Muhalifler yaptıkları çağrılarla Cumhurbaşkanlığı Sarayı çevresi ile Tahrir Meydanı'na milyonların toplanmasını istedi.

  Referandumu boykot etme ve ülkede sivil itaatsizlik eylemleri yapma tehditlerinde bulunan muhalifler, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin anayasa taslağını geri çekmemesi ve referandumu iptal etmemesi durumunda gösterilere son vermeyeceklerini söyledi.

  Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye destek vermek amacı ile Mısır'ın İskenderiye ile İsmailiye kentlerinde bugün gösteriler düzenleniyor. Ülkenin ikinci büyük kenti İskenderiye'nin El-Korniş (kordon boyu) bölgesinde toplanan binlerce kişi Mursi'ye destek gösterisi yapmaya başladı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir