Euro
15.2876
0.30%
Dolar
13.5517
0.55%
Altın
803.8540
0.34%
Borsa
1968
1.19%
Bitcoin
518.874
3.91%
2ºC
İstanbul
Çok bulutlu 2 C

  Moğolistan AGİT'e üye oldu

  Moğolistan'ın katılımıyla arasında Türkiye'nin de bulunduğu AGİT'in üye sayısı 57'ye çıktı.
  • 21.11.2012 - 20:32
  Moğolistan AGİT'e üye oldu

  Moğolistan AGİT e üye oldu #1

  Mogolistan, merkezi Viyana'da bulunan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'na (AGİT) üye oldu.

  Moğolistan'ın katılımıyla arasında Türkiye'nin de bulunduğu AGİT'in üye sayısı 57'e çıktı.

  Moğolistan'ın üyeliğinin kabul edilmesi üzerine yazılı bir açıklama yapan ev sahibi Avusturya Dışişleri Bakanı Michael Spindelegger, Moğolistan'ın üyeliğinin kabul edilmesinin ''bu ülkedeki demokratik sürecin bir kanıtı olduğunu'' söyledi.

  Ülkesinin Moğolistan ile yıllardan beri dostça ilişkiler içinde olduğunu ifade eden Spindelegger, Moğolistan'ın AGİT üyeliğinin ülkedeki demokratik sürecin ve AGİT mekanizmalarının uygulanmasını daha da güçlü kılacağına ve bölgede barış ve istikrara katkı sunacağına inandığını kaydetti.

  Eski Varşova paktı üyesi ülkeler ile NATO üyesi ülkeler arasında 1989 yılında kurulan AGİT iki ittifakın üyesi ülkelerin sahip olduğu konvansiyonel kuvvet ve silahların denetimini, üye ülkelerdeki demokratik gelişmeleri ve insan hakları uygulamalarını denetleme görevini yerine getiriyordu.

  Viyana'da 1989 yılında başladığı faaliyetini eski Varşova ve NATO ittifakları arasındaki işbirliğine yönelik bir kapanış belgesiyle noktalayan AGİT daha sonra Paris'te üye ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarının imzaladığı belge ile faaliyetini sürdürme kararı aldı.

  Helsinki Nihai Senedinin devamı olarak Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Organizasyonu adıyla faaliyete başlayan kuruluş Paris Şartının imzalanmasının ardından 1991 yılında Budapeşte'de yapılan bakanlar toplantısında ismini Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı olarak değiştirdi.

  Bu tarihten itibaren de AGİT'in faaliyetlerini Viyana'da sürdürmesi kararlaştırıldı.

  Avrupa Konvansiyonel Silahlı Kuvvetler Antlaşması'nı(AKKA) da bünyesinde barındıran AGİT'te üye ülkeler büyükelçi düzeyinde temsil ediliyorlar.


  Görüş Bildir