Petrol
98.55
1.18%
Euro
18.612
1.07%
Dolar
17.9534
0.47%
Altın
1.036
0.66%
Borsa
2867
1.33%
Bitcoin
443.973
2.76%
26ºC
İstanbul
Bulutlu 26 C

  MOSSAD İran'ı CIA maskesiyle vurdu

  İsrail'in İran'a karşı büyük oyunu, ABD Başkanı'nı deliye döndürdü.
  • 15.01.2012 - 10:18
  MOSSAD İran'ı CIA maskesiyle vurdu

  MOSSAD İran ı CIA maskesiyle vurdu #1

  İsrail istihbaratı MOSSAD, İran'da faaliyet gösteren "Cundullah" örgütünü İran'a karşı yönlendirmek için "CIA ajanları" gibi davranmış.

  CIA MASKESİYLE CUNDULLAH İLE GÖRÜŞTÜLER

  İsrail istihbarat servisi MOSSAD'a bağlı yetkililerin görüştükleri İranlı terör örgütü liderlerine, kendilerini Amerikan istihbarat servisi CIA'nın yöneticileri olarak tanıtıp Tahran yönetimini hedef alan suikast ve eylemler düzenlemeye ikna ettikleri ortaya çıktı.MOSSAD yetkilileri İngiltere'nin başkenti Londra'da, Amerikan doları ve pasaportları kullanmış ve kendilerini "CIA ajanları" olarak tanıtarak Cundullahile temas kurmuş.

  "Foreign Policy" dergisinin, resmi yazışma belgelerine dayanarak verdiği haberinde, İran-Pakistan sınır bölgesinde faaliyet gösteren ve Beluçi halkı için mücadele eden Cundullah örgütünün, Zahedan'da düzenlediği bir saldırıda İran Devrim Muhafızları'nı hedef alarak 28 kişiyi öldürdüğü hatırlatıldı.

  BUSH DELİYE DÖNDÜ

  Habere göre, MOSSAD'ın neler yaptığını öğrenen eski ABD Başkanı George W. Bush deliye döndü ve Beyaz Saray'da İsrail'in Amerikan vatandaşlarının yaşamını tehlikeye attığı yolunda ciddi kaygı belirdi. Amerikalı bir istihbaratçı, MOSSAD'ın bu operasyonu için "Bizim ne düşündüğümüz umurlarında bile olmadı" dedi. Aynı yetkili, İsrail ile istihbarat işbirliği olmasına rağmen, ABD'nin İran'da suikast türünden ve sivillere yönelik eylem yapmadığını kaydetti. İran'ın güneydoğusunda yaşayan Beluçiler Şii değil Sünni.

  PJAK'A DA YAKLAŞTILAR

  Wikileaks belgeleri, MOSSAD'ın, PKK'nın İran kolu olan PJAK'ı kullanmak istediğini de ortaya çıkarmıştı. İsrail'in amacı İran'daki azınlıkları harekete geçirmekti.

  Eski MOSSAD Başkanı Meir Dagan, Ağustos 2007'de ABD Dışişleri Bakanlığı'nın kilit isimlerinden Nicholas Burns'e yolladığı bir mesajda "İran'ı Irak gibi yapmak için fırsatların olgunlaştığını" söylemişti.

  OBAMA SERT TEPKİ GÖSTERDİ

  ABD Başkanı Barack Obama'nın, İranlı nükleer bilimci Mustafa Ahmedi Ruşan'ın suikast sonucu öldürülmesinden bir gün sonra İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'yu telefonla aradığı belirtildi. İddiaya göre Obama bu görüşmede İsrail'in bölgedeki eylemlerinden dolayı Netanyahu'ya sert tepki gösterdi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir