Petrol
113.19
2.85%
Euro
17.8272
-2.47%
Dolar
16.8844
-2.70%
Altın
992.35
-2.31%
Borsa
2554
0.43%
Bitcoin
360.390
-1.19%
23ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 23 C

  Mouzala: Belçikalı bakan 'mültecileri denize dökün' dedi

  Yunan bakan Mouzala, Belçikalı meslektaşının sığınmacılar hakkında söylediği insanlık dışı sözleri canlı yayında anlattı.
  • Haber Merkezi
  • 29.01.2016 - 09:16
  Mouzala: Belçikalı bakan 'mültecileri denize dökün' dedi

  Mouzala: Belçikalı bakan mültecileri denize dökün dedi #1

  BBC'nin Newsnight adlı programında konuşan Mouzala, AB Dönem Başkanı Hollanda'da yapılan ve sığınmacı krizinin ele alındığı bir toplantı sırasında Belçika'dan sığınmacıların denize dökülmesi teklifi geldiğini belirtti.

  "ONLARI DENİZE GERİ DÖK"

  Mouzala, "Belçika İçişleri Bakanı bana 'Onları (sığınmacıları) denize geri dök. Yasaya karşı gel. Üzgünüm ama boğulup boğulmamaları umurumda değil" dedi.

  Bu sözlerinde ısrar eden Yunan Bakan, sunucunun "Yani Belçikalılar, sorunun çözümü için sizden sığınmacıların denize geri dökülmesini mi istedi" şeklindeki sorusuna "Evet" yanıtını verdi.

  BELÇİKALI BAKAN CEVAP VERDİ

  Yunan Bakanın konuşması, programın Youtube sayfasından izlenebilirken, Mouzala'nın toplantıda yer almayan Belçika İçişleri Bakanı Jan Jambon ile Brüksel adına toplantıya katılan Göç Bakanı Theo Francken'i karıştırdığı sanılıyor. Belçika Göç Bakanlığından yapılan açıklamada, toplantının gayri resmi olduğu belirtildi. Bakan Francken ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada Mouzala'nın iddiasını "gülünç" olarak nitelendirdi.

  AVRUPA BEKLEME ODASI

  Belçikalı Bakan, toplantıda Yunanistan'ın sığınmacı akışı ile mücadelede yetersiz kaldığı, bu ülkedeki karşılama merkezlerinin "Avrupa bekleme odası" olarak hizmet vermesi gerektiğini ve Yunanistan'a sığınma başvurusu yapmayanların ise geri gönderilmesi gerektiğini söylemişti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir