Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
442.245
2.43%
23ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 23 C

  Mübarek'in cenaze töreni tartışma konusu oldu

  Ölmesi halinde, düzenlenecek cenaze töreninin askeri mi yoksa sivil mi olacağı netlik kazanmadı
  • 20.06.2012 - 17:07
  Mübarek'in cenaze töreni tartışma konusu oldu

  Mübarek in cenaze töreni tartışma konusu oldu #1

  Mısır Resmi Haber Ajansı'nın (MENA) Hüsnü Mübarek'in beyin ölümünün gerçekleştiği haberini yayımlamasının ardından, Mübarek'e düzenlenecek cenaze töreninin askeri mi yoksa sivil mi olacağı tartışmalara yol açtı.

  Yüksek Askeri Konsey, Mübarek'in ölümü halinde cenaze töreninin nasıl olacağı konusunda sessizliğini koruyor.

  HER İKİ TÖREN DE ÖFKEYLE KARŞILANABİLİR

  25 Ocak Devrimi gösterilerine katılanlardan bazılarını öldürme suçuyla müebbet hapse mahkum olan Mübarek'in resmi bir cenaze töreniyle uğurlanmasının, siyasi güçler, devrimciler ve cenazeye saldırması muhtemel devrim şehitlerinin aileleri tarafından öfkeyle karşılanacağı belirtildi.

  Öte yandan, sade sivil bir cenaze töreninin, ülke içindeki ve dışındaki Mübarek taraftarlarını kızdıracağı ifade edildi.

  Yüksek Askeri Konsey'in hazırladığı anayasayı protesto etmek için dün gece Tahrir Meydanı'nda toplanan binlerce kişi, Mübarek'in doğrulanmayan ölüm haberinin yayılmasının ardından, askeri cenaze töreni düzenlenmesi ihtimaline tepki gösterdi.

  Göstericiler, asıl askeri cenaze törenini 25 Ocak Devrimi şehitlerinin hak ettiğini dile getirdi.

  Siyasi aktivistler ise, Mübarek'e askeri cenaze töreni düzenleme düşüncesinin, şehit ailelerini ve Mısır halkını kışkırtacağını, Yüksek Askeri Konsey'den, Mübarek için sade ve onursal bir cenaze töreni beklediklerini dile getirdi.

  HUKUKÇULAR DA FİKİR AYRILIĞINA DÜŞTÜ

  Hukukçular da 30 yıl süreyle ülkeye hükmeden devrik lider Hüsnü Mübarek için askeri cenaze töreni düzenlenip düzenlenemeyeceği konusunda fikir ayrılığına düştü. Bazı hukukçular, müebbet hapis hükmü gereği, Mısır Silahlı Kuvvetleri'nden aldığı tüm madalya ve rütbelerini kaybeden Mübarek;in, aynı zamanda askeri cenaze törenini de hak etmediğini düşünürken, karşıt görüştekiler ise sivil mahkemeden çıkan ceza hükümlerinin askerlerin rütbe ve madalyalarını sökemeyeceğini, bu konuda asıl yetkinin Askeri Mahkemeye ait olduğunu ve Mübarek'in askeri cenaze törenini hak edeceğini savunuyor.

  Mübarek'in avukatı Ferid ed-Dib, dün akşam yaptığı açıklamada, "Mübarek'in askeri rütbelerinin tümünü kaybetmediğini ve itiraz edilen hapis hükmü konusunda da henüz son kararın verilmediğini, dolayısıyla askeri cenaze törenini hakkettiği"ni söyledi. Avukat ed-Dib, Mısır'ın ikinci cumhurbaşkanı Enver Sedat tarafından 1979'da çıkarılan Askeri Kanun'un, 1973 Ekim Savaşı'na katılan ve aralarında Mübarek'in de bulunduğu Mısır Silahlı Kuvvetleri komutanlarını onurlandırmak ve ender tecrübelerinden yararlanmak için hazırlandığına işaret etti. Ed-Dib, "Kanunun 2. Maddesi, Mısır Silahlı Kuvvetleri subaylarının, askerlik görevine ömürleri boyunca devam edebileceklerini söylüyor. Kanunda, Mübarek gibi görev süresi bitip sivil kurumlara atananların tekrar askeri rütbelerini elde etmelerinin imkan dahilinde olduğu belirtiliyor" dedi.

  'MISIR TARİHİ BÖYLE BİR ŞEY GÖRMEDİ'

  Yüksek Askeri Konsey'e yakın istihbarat ve güvenlik uzmanı Tümgeneral Samih Seyf el-Yezl de Mısır resmi televizyonuna yaptığı açıklamada şunları söyledi:

  "Yüksek Askeri Konsey, vefat etmesi durumunda Mübarek'e askeri cenaze töreni düzenlenmesi ile ilgili herhangi bir karar almamıştır. Askeri ve hukuki bağlamda şu an araştırılması yapılan bir durum ile karşı karşıyayız. Çünkü Mısır tarihi, müebbet hapis hükmü giyen bir başkan görmedi."

  Bazı strateji uzmanları ise söz konusu tartışmanın, aldıkları kararlar dolayısıyla tepkilerin odağı haline gelen ordu tarafından gündemi değiştirmek amacıyla çıkarıldığını savunuyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir