Euro
10.1434
-0.17%
Dolar
8.6468
-0.21%
Altın
494.14
0.52%
Borsa
1.386
-0.4%
Bitcoin
369.816
-3.69%
21ºC
İstanbul
Çok bulutlu 21 C

  Muhalif güçler Esad'ı sıkıştırdı iddiası

  Muhalif güçlerin başkent Şam'da Esad'ı sıkıştırdığı iddia edildi.
  • 19.11.2012 - 12:19
  Muhalif güçler Esad'ı sıkıştırdı iddiası

  Muhalif güçler Esad ı sıkıştırdı iddiası #1

  Halep, Hama, Humus, İdlib, Deyr Ez Zor'un aralarında bulunduğu ülkenin birçok şehrinde muhaliflerin büyük oranda üstünlüğü ele geçirdikleri, Esad'ın ordusunun ise savaş uçakları ile bombardıman yaparak muhalifleri durdurmaya çalıştığı belirtiliyor.

  GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ARTIRILDI

  Suriye'nin başkenti Şam'dan üç gün önce gelen ve isminin açıklanmasını istemeyen Suriyeli bir kaynak, Esad'ın Şam'ın 3 kilometrelik bir alanda sıkıştığını söyledi. Yakınlarını Şam'da bıraktığı için güvenlik gerekçesi ile isminin açıklanmasını istemeyen şahıs, Esad için yolun sonuna gelindiğini iddia etti. Şam'ın banliyöleri, Duma, Hareste, Zemalka, Jobar, Sekba, Hammuriye, Keferbatna'da kontrolün büyük oranda muhaliflerin elinde olduğunu ifade eden Suriyeli kaynak, Esad güçlerinin Şam'ın merkezinde 3 kilometrelik bir alanda kemer oluşturarak çok sayıda kontrol ve askeri nokta ile şehir merkezini elde tutmaya çalıştığını anlattı. Şam merkezindeki birçok yolun barikatlarla kapatıldığını ifade eden Ebu Derya, özellikle Esad'ın saraylarının olduğu bölgelerde güvenlik önlemlerinin arttırıldığına dikkat çekti.

  ESAD GÜÇLERİ GÖĞÜS GÖĞÜSE SAVAŞAMIYOR

  Esad'a bağlı askerlerin muhalifler ile çatışmaya girmekten kaçındığını ifade eden kaynak, "Esad güçleri göğüs göğse çarpışmaktan çekindiği muhalifleri savaş uçakları ile vurarak durdurmaya çalışıyor. Şam'ın dışı büyük oranda muhaliflerin elinde olduğu için şehrin merkezini elde tutmak için 500 metre aralıklarla 250'den fazla güvenlik noktası oluşturulmuş. Şam'a girecek olanlar en az 9 arama noktasından geçiyor. Bu aramalarda saatlerce beklemek durumunda kalınıyor. Örneğin Şam'ın Cüdeyde banliyösü ile Şam merkezi arası 16 kilometre. Normal şartlarda 13 dakikalık mesafe. Ancak 500 metre aralıklarla 9 arama noktasından 2,5 saatte geçiyorsunuz. Hama, Humus ve banliyölerden gelenlerin Şam merkezine girmesi neredeyse mümkün değil. Kontrol noktasındaki askerlerin insafına kalmış isterlerse Şam'a alırlar. İstemezlerse geri çevirirler. Sorgusuz sualsiz insanları öldürebiliyorlar. Kimsenin hesap sorduğu yok. Önümde bir doktor Şam'a girmeye çalışırken, muhalifleri tedavi ettiği suçlamasıyla kafasına sıkarak öldürdüler. Sıkı güvenlik önlemleri alarak muhaliflerin merkeze sızmasını engellemeye çalışıyorlar" dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir