Euro
15.2716
0.84%
Dolar
13.4717
0.71%
Altın
793.5920
0.46%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
484.411
-7.83%
1ºC
İstanbul
Güneşli 1 C
  Muhalifler ateşkesi Türkiye'deki komutana soracak

  Muhalifler ateşkesi Türkiye'deki komutana soracak

  Ateşkes teklifine karşı çıkan muhalif komutanlardan Haddad: Türkiye'deki El Asaad talimat versin, dururum..
  • 20.10.2012 - 06:19

  Muhalifler ateşkesi Türkiye deki komutana soracak #1

  BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi Lahdar Brahimi'nin Kurban Bayramı sırasında geçici ateşkes yapılması önerisi Suriyeli muhalifleri ikiye böldü.

  BİR GRUP ŞARTLI ATEŞKESE RAZI

  Taraf'ta yer alan habere göre; Al Jazeera'ya konuşan bazı muhalif komutanlar, Beşşar Esad hükümetinin ilk adımı atması, başta kadınlar olmak üzere bazı tutukluları serbest bırakması ve Humus'ta aylardır sürdürülen ablukayı kaldırması halinde ateşkese uyacaklarını duyurdu.

  BİR DİĞER GRUP KARŞI ÇIKIYOR

  Ancak son günlerde çatışmaların en yoğun şekilde yaşandığı İdlib'in Maarat El Numan kasabasındaki muhalif komutanlar, ateşkes önerisine karşı çıktı. El Sadık tugayının komutanı Abdülrezak Haddad Guardian'a yaptığı açıklamada Esed rejiminin ateşkese uyacağına inanmadıklarını bu nedenle de silahları geçici olarak kesmeyi reddettiklerini söyledi.

  "TÜRKİYE'DE KOMUTANA SORARIZ"

  Ateşkesi kabul etse bile rejimin asla öldürmeye ve bombalamaya son vermeyeceğini belirten Haddad, ayrıca kendilerinin de bayram olsun olmasın savaşmaya devam edeceklerini belirterek, "Ama eğer Riyad El Asaad'dan (Hür Suriye Ordusu'nun Türkiye'de bulunan komutanı) talimat gelirse, işte o zaman dururum. Çok da umurumuzda olmadığı için, henüz bütün komuta kademelerinde ateşkesi görüşmedik" diye konuştu. Ayaklanmaların başından beri barışçıl protestoların sürdüğü Kafranbel kasabasında ise göstericiler ateşkesi reddetti. Kentte dün düzenlenen protestoda "Ateşkes Esed'in soluklanması ve ileride bir soykırım işlemesi için kurnazca bir moladır" şeklinde bir pankart açılırken bir gösterici "Bize kimse yardım etmiyor. ABD seçimlerini bekliyoruz. Türkiye yardım etmeye çalışıyor ama bize yardımı dokunamaz" dedi.

  İRAN ŞARA TEKLİFİNİ REDDETTİ

  Bu arada Irak merkezli Şiilere hitap eden El Enbaa gazetesi, Mahmud Ahmedinejad'ın Ankara'nın gündeme getirdiği "Esed'in yerine Faruk Şara geçsin" teklifini reddettiğini yazdı. Habere göre, Ahmedinejad Kuveyt'e düzenlediği bir ziyarette Şara'nın önerisini desteklemediklerini belirterek "Bu Suriyelilere dışarıdan gelen bir çözümün empoze edildiği anlamına gelir. Çözüm dış kaynaklı değil, Suriyelilerden olmalıdır. Suriye halkı seçimler aracılığıyla karar vermelidir" diye konuştu.


  Görüş Bildir